Magnez jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Działa on wspomagająco na układ nerwowy, koncentrację, a nawet nastrój.
Niedobór
Zbyt mała ilość magnezu może spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Najczęściej czujemy wtedy kołatanie serca i ból za mostkiem. Wszystko to jest związane z nadmiarem stresu w naszym życiu. W nocy mogą nas także budzić silne skurcze mięśni. Są one bardzo uciążliwe i ciężko je zwalczyć. Tylko odpowiednia ilość magnezu może nam pomóc. Kruche paznokcie i wypadające włosy również są skutkiem małej ilości magnezu w organizmie.
Przyczyny niedoboru
Najczęściej brakuje nam magnezu z powodu niewłaściwej diety. Nadmiar alkoholu, problemy z układem moczowym i przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych również mogą być przyczyną niedoboru. Chcąc go uniknąć, wykluczmy z diety duże ilości cukru, tłuszczów i przetworzonych pokarmów.
Nadmiar
Niestety zbyt duża ilość magnezu również jest niebezpieczna. Najczęściej dzieje się, to gdy przyjmujemy spore ilości leków z magnezem, cierpimy na nadczynność tarczycy bądź niewydolność nerek. Jego przedawkowanie najczęściej skutkuje zaparciami, bólami brzucha, ogólnym osłabieniem i nasilającym się bólem w klatce piersiowej.
Jak przyjmować?
Po pierwsze powinniśmy się skupić na zmianie diety. Spożywanie dużych ilości kasz, pestek dyni, owoców, warzyw i gorzkiej czekolady pomogą w unormowaniu magnezu w organizmie. Niekiedy może się jednak okazać, że to nie wystarczy. Przyjmowanie go w tabletkach nie zawsze pomaga, ponieważ niekiedy źle się on wchłania. Dużo lepszym rozwiązaniem jest olejek magnezowy. Używając go mamy pewność, że magnez szybciej się wchłonie. Tabletki muszą pokonać bardzo długą drogę, zanim zaczną działać. Olejek aplikujemy bezpośrednio na skórę, dzięki czemu przedostaje się on do wnętrza komórek niemal od razu.
Olejek magnezowy możemy stosować na wiele sposobów. Wmasowywać go w ciało, wcierać w mięśnie, dodać do kąpieli, a nawet wykorzystać jako dezodorant.