Posiadanie zwierzaka to nie tylko przyjemność, ale też duża odpowiedzialność. Dbanie o zdrowie, odpowiednie odżywianie, aktywność i troska są podstawowymi elementami, o których myśli odpowiedzialny właściciel. Czasem jednak zdarza się, że nieświadomie możemy pupilowi zaszkodzić. Szczególną uwagę warto zwrócić na przykład na rośliny w naszym domu, zwłaszcza w przypadku kotów, które z natury są bardzo ciekawskie, a ich wrażliwy układ pokarmowy może negatywnie zareagować na próby „poczęstowania się” domowymi roślinami.
Projektując domowy ogródek lub zestaw roślin na parapecie, warto wiedzieć, jakie rośliny będą dla naszego kota bezpieczne. Nie sposób oczywiście wymienić wszystkich, ale przedstawimy chociaż kilka najpopularniejszych:
- Aksamitka – roślina powszechnie występująca w ogrodach. Ma atrakcyjny wygląd, jest także łatwa w uprawie i mało wymagająca.
- Bambus – oryginalna, ozdobna roślina o orientalnym wyglądzie, łatwa w uprawie i występująca w wielu odmianach.
- Bazylia – aromatyczna przyprawa kuchenna, będąca stałym elementem dań kuchni włoskiej, łącząca cechy dekoracyjne, smakowe i lecznicze.
- Begonia – atrakcyjna, łatwa w uprawie roślina, która sprawdzi się zarówno w ogrodzie, na balkonach, jak i doniczkach.
- Bratek – znany głównie dzięki walorom dekoracyjnym, jest również często stosowany w leczeniu naturalnym, kosmetyce, a także w kuchni (jego młode listki i pączki można dodawać na przykład do sałatek).
- Chaber bławatek – ma piękne niebieskie kwiaty, a poza cechami dekoracyjnymi, ma też zastosowanie w medycynie naturalnej, szczególnie w przypadku chorób oczu, skóry i układu moczowego.
- Cynia – roślina należąca do rodziny astrowatych, o różnokolorowych kwiatach, wspaniale urozmaica rośliny na parapecie i w ogrodzie.
- Estragon – zioło przyprawowe o właściwościach leczniczych. Ma lekko gorzki, anyżkowy smak, więc trzeba go używać ostrożnie.
- Goździk – jedna z najpopularniejszych roślin sadzonych w ogrodach, o niewielkich wymaganiach i atrakcyjnym wyglądzie.
- Imbir lekarski – roślina o pochodzeniu azjatyckim, posiadająca szeroką gamę właściwości zdrowotnych.
- Jaśmin – piękny, ozdobny krzew o niezwykłym zapachu, jego gałązki można włożyć też do wazonu. Jeden z najsilniejszych naturalnych afrodyzjaków.
- Kolendra – roślina przyprawowa i lecznicza, stosowana jako dodatek do ciast, deserów, dań kuchni chińskiej i meksykańskiej. Ma delikatny, anyżowy zapach.
- Koper – popularne zioło przyprawowe, stosowane powszechnie w polskiej kuchni, bardzo dobry dodatek do ciężkostrawnych i wiatropędnych potraw.
- Lawenda – roślina o pięknym wyglądzie i zapachu, która często jest ozdobą ogrodów, tarasów i balkonowych miniogrodów.
- Lubczyk – zioło o charakterystycznych, ciemnozielonych liściach. Popularna kuchenna przyprawa i roślina o wielu właściwościach zdrowotnych.
- Macierzanka – roślina spokrewniona z tymiankiem, często stosowana w medycynie naturalnej.
- Melisa – zioło charakteryzujące się skutecznym działaniem uspokajającym, o przyjemnym, lekko kwaskowatym zapachu i atrakcyjnym wyglądzie.
- Mięta – roślina stosowana powszechnie w medycynie naturalnej, znana zwłaszcza ze swoich właściwości łagodzących problemy trawienne.
- Nagietek – jedno z najpopularniejszych ziół, mających zastosowanie w schorzeniach skórnych. Ma ładne pomarańczowe kwiaty, które ozdabiają ogrody.
- Petunia – piękna, kolorowa roślina, bardzo ceniona ze względu na swoje cechy dekoracyjne i długi okres kwitnienia. Jest odporna na warunki pogodowe, świetnie więc sprawdzi się na balkonach i tarasach.
- Pietruszka – poza walorami smakowymi, szczególną uwagę warto zwrócić na jej działanie prozdrowotne. Ładne, zielone listki uatrakcyjniają otoczenie.
- Prawoślaz lekarski – roślina o ładnych, delikatnych kwiatach, która jest bardzo popularna w medycynie naturalnej, zwłaszcza przy kaszlu i chorobach gardła.
- Rozmaryn lekarski – krzew o mocnym, korzennym zapachu i smaku z delikatną goryczką. Znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej.
- Rumianek – zioło stosowane powszechnie w medycynie naturalnej, w kosmetyce i kuchni, o atrakcyjnym wyglądzie i charakterystycznym zapachu.
- Rzeżucha – popularna, łatwa w uprawie roślina, która jest prawdziwą skarbnicą witamin i składników mineralnych.
- Słonecznik – atrakcyjna ozdobna roślina, która ma także działanie zdrowotne, a jej pestki są dobrym źródłem składników odżywczych.
- Stokrotka – roślina z rodziny astrowatych, o ładnych małych kwiatkach, nadająca się do uprawy w ogrodach, na balkonach i tarasach.
- Szałwia – zioło stosowane zarówno w kosmetyce, jak i medycynie naturalnej, zwłaszcza w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej.
- Werbena – roślina o ładnych, delikatnych, białoróżowych kwiatach, stosowana w kuchni jako przyprawa oraz w lecznictwie naturalnym.
- Żyworódka – roślina o bardzo szerokim zastosowaniu leczniczym, w naszym kraju uprawiana jest jako roślina doniczkowa.
Należy także pamiętać, że każdy kot jest inny i może źle zareagować nawet na teoretycznie bezpieczne rośliny. Nic nie zastąpi bacznej obserwacji opiekuna, który zna przecież swojego pupila najlepiej.