Jak żyć zdrowo po 20-ce?

Dziewczyna po 20-ce

Kończąc 20 lat masz wciąż niespożyte pokłady życiowej energii i rozpiera cię chęć do działania. To także czas, gdy znajdujesz swoją życiową drogę. Czujesz się wciąż młodo i nie zauważasz, że nie masz już nastu lat. Jedyne, co do ciebie dociera, to konieczność ponoszenia nieco większej odpowiedzialności. Dlaczego by nie wziąć jej także za swoje zdrowie?

Trądzik

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w tym wieku organizm przechodzi wiele zmian. Przede wszystkim regeneruje się po okresie dojrzewania. Zmora w postaci trądziku młodzieńczego idzie powoli w niepamięć. Jednak niewielki odsetek osób może zauważyć u siebie wystąpienie wyprysków w okolicach linii żuchwy, szyi i brody. Jest to tzw. trądzik hormonalny. Występuje u osób, które zakończyły proces dojrzewania, ale ich hormony nie do końca się ustabilizowały. Rzadko trądzik hormonalny ma poważniejsze podłoże. Jednak gdy objawy utrzymują się przez dłuższy okres, należy skontaktować się z lekarzem w celu badań na poziom hormonów w organizmie.

Zmiana diety

W tym wieku także niezwykle ważna jest zmiana diety lub przynajmniej jej lekka modyfikacja. Dlaczego? Nasz metabolizm nieznacznie zwalnia. Masa ciała się stabilizuje. Kończy się proces wzrostu. Naszemu organizmowi nie jest już potrzebne tak duże zapotrzebowanie energetyczne, jakiego mu dostarczaliśmy, gdy zdarzało się nam urosnąć nawet 20 cm w ciągu roku.

Więcej białka

Poza tym bardzo ważny do podkreślenia jest fakt, iż dieta powinna zawierać dobrze zbilansowane ilości białka. Białko zawiera wapń, który jest materiałem budulcowym kości. To właśnie między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia nasz organizm potrafi zgromadzić największe ilości wapnia w kościach, co w przyszłości może zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoporozę, w szczególności u kobiet.

Dbaj o cerę

Gdy masz 20 lat, nie jest ci obce intensywne życie. Całonocne imprezy, praca, studia od rana do wieczora nie męczą aż tak bardzo. Twoja cera niestety dostaje za swoje. Małe worki pod oczami po nieprzespanej nocy można zakryć niezawodnym korektorem, a wcześniej nawilżyć dobrym kremem z filtrem UV. Jednak w niedalekiej przyszłości, już po 30. roku życia, wszystkie nasze grzeszki wyjdą pod postacią cieni pod oczami, odwodnionej cery i przedwczesnego starzenia się. Bardzo dużą rolę odgrywają także witaminy oraz aktywność fizyczna.

To właśnie teraz jesteś w najlepszym wieku. Świat staje przed tobą otworem. Masz tyle pomysłów i chęci na zrealizowanie swoich pragnień i celów. Posiadasz najlepsze do tego warunki, więc skorzystaj także z szansy, aby zbudować fundament zdrowia i zdrowych nawyków. Ciesz się swoim pięknem i dbaj o siebie teraz, a docenisz to także za kilka, czy nawet kilkanaście lat.

Autor: Dominika Kubasiak