Jak zutylizować zużyte opony, aby było to bezpieczne dla środowiska?

Opony samochodowe trzeba utylizować

Guma, z której wykonane są opony samochodowe, rozkłada się nawet przez 100 lat, dlatego zabronione jest wyrzucanie opon na śmietnik i składowanie na wysypiskach śmieci. Po wymianie na nowe stare opony należy oddać do utylizacji.

Kiedy należy wymienić opony na nowe?

Opony samochodowe trzeba wymieniać na nowe zawsze wtedy, kiedy głębokość bieżnika zmniejszy się do 1,6 mm. Najbezpieczniej jest jednak wymienić je już wtedy, kiedy głębokość bieżnika wyniesie 4 mm, ponieważ płytszy bieżnik nie zagwarantuje właściwej przyczepności opon do nawierzchni. Wymiana opon jest też potrzebna wtedy, kiedy bieżnik zużyty jest nierównomiernie lub opona jest uszkodzona tak, że niemożliwe jest jej naprawienie. Z wymianą nie należy zwlekać, jazda na zużytych oponach nie tylko jest niebezpieczna, ale też skutkuje wyższym spalaniem.

Wyprzedaż opon letnich umożliwia zakup opon “na zapas” w okazyjnych cenach. Wyprzedaże organizowane są zazwyczaj po sezonie, dlatego od razu po zmianie opon na letnie należy kupić nowe opony zimowe, a po zmianie na zimowe – letnie. Stare opony powinny natomiast zostać oddane do utylizacji.

Co zrobić ze starymi oponami?

Przepisy Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. nakazują posiadaczowi odpadów postępowanie z nimi w sposób zgodny z zasadami gospodarowania odpadami, czyli w pierwszej kolejności poddanie ich odzyskowi lub umożliwienie przekazania ich do odzysku za pośrednictwem podmiotu uprawnionego do gospodarki odpadami.

Posiadacz starych opon ma dwie możliwości pozbycia się ich: może, jeśli właściciel warsztatu wyrazi zgodę, pozostawić je w warsztacie po wymianie opon na nowe lub samemu wywieźć je do najbliższego punktu dobrowolnego dostarczania odpadów wielkogabarytowych.

Opony zostaną odebrane z warsztatu lub punktu gromadzenia odpadów przez firmę zajmującą się ich utylizacją, a następnie poddane recyklingowi lub w bezpieczny dla środowiska sposób spalone. Pozyskany z opon materiał, często wykorzystuje się do produkcji części samochodowych.