Elektrownia słoneczna – zarabiaj na OZE

instalacja fotowoltaiczna na dachu domu

Jadąc przez polskie miasta i wsie coraz częściej można zobaczyć instalacje fotowoltaiczne na dachach domów. Nikogo już właściwie nie dziwi ten widok. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome korzyści jakie niesie za sobą używanie odnawialnych źródeł energii. Dziś skupimy się na energii pochodzącej z promieniowania słonecznego, a co za tym idzie na przydomowych elektrowniach słonecznych.

Gdzie budować?

Energia promieniowania słonecznego jest najbardziej dostępną i najobficiej występującą energią na ziemi. Do Polski rocznie dociera promieniowanie słoneczne o gęstości około 1000 kWh/mkw. To optymalne warunki, które pozwalają na w miarę efektywne korzystanie z instalacji fotowoltaicznej, czyli takiej która zmienia energię słoneczną na energię używkową. Na instalacjach fotowoltaicznych opierają się przydomowe elektrownie słoneczne. Najlepszym regionem pod względem wskaźnika gęstości promieniowania jest Lubelszczyzna. Nie oznacza to jednak, że budowa elektrowni słonecznych w innych częściach kraju jest nieopłacalna.

Jak budować?

Montaż przydomowej elektrowni słonecznej nie jest rzeczą łatwą, dlatego warto w tej kwestii zaufać profesjonalistom. Najważniejszy jest wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych. Od ich liczby będzie zależała moc elektrowni. Panele fotowoltaiczne różnią się miedzy sobą rodzajem użytych kryształów krzemu – mogą być monomorficzne, polimorficzne lub amorficzne. Tylko dwóch pierwszych rodzajów używa się do produkcji dużych paneli. Jeżeli zależy nam na obniżeniu kosztów montażu, a jednocześnie nie chcemy tracić na ich jakości, wybierzmy panele wykonane z krzemu polimorficznego. Są one tańsze w produkcji, ale parametrami nie odbiegają znacząco od tych droższych. Panele montowane są zazwyczaj na dachach budynków lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Więcej na temat montażu przydomowej elektrowni słonecznej: http://www.prosument-oze.eu/elektrownia-sloneczna.html. Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej nie wymaga żadnych specjalistycznych pozwoleń.

Jak zarabiać?

Przydomowa elektrownia słoneczna generuje prąd o natężeniu zmiennym, który dzięki swoim nieznacznie wyższym parametrom jest w pierwszej kolejności użytkowany przez instalacje elektryczną w gospodarstwie domowym. Oznacza to, że dopiero w momencie niedoboru energii wykorzystana jest energia pochodząca od dostawcy prądu, czyli zakładu energetycznego. Dobrze zaprojektowana elektrownia słoneczna pozwala znacznie obniżyć rachunki za prąd. Co więcej, w przypadku produkcji nadwyżek energii można ją odsprzedawać do zakładu energetycznego. Nadwyżki można też magazynować w przeznaczonych do tego urządzeniach i wykorzystywać w okresach niedoboru. To od prosumenta, czyli jednoczesnego wytwórcy i konsumenta energii elektrycznej zależy w jaki sposób ją spożytkuje.

Przydomowa elektrownia słoneczna, wykorzystująca fotowoltaikę to inwestycja, która zwróci się już po około 8 latach użytkowania.