„Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”

ikigai książka

W życiu często brakuje pasji. Ludzie pracują na innych stanowiskach niż te, o których niegdyś marzyli, co w dłuższej perspektywie powoduje gorycz i frustrację. Po wykonaniu zawodowych obowiązków często brakuje czasu na hobby, rozwijanie zainteresowań czy spotkania z przyjaciółmi. Żyjemy krótko, a nie potrafimy doceniać tego, co mamy. Taka sytuacja sprawia, iż dużo narzekamy, nie potrafimy odnaleźć wokół siebie nic dobrego, za co moglibyśmy być wdzięczni. Aby odmienić swój los, należy zaglądnąć do swojej psychiki i popracować nad innym spojrzeniem na rzeczywistość.

Książka Wydawnictwa Muza przedstawia słynną japońską wyspę Okinawa – „ojczyznę długowieczności”. Żyje tam więcej stulatków niż gdziekolwiek indziej. Zainteresowano się tym i przeprowadzono szereg badań, które dotyczyły żywności i klimatu, w którym ludzie zamieszkują. Wszystko po to, aby przekonać się, czy to jest powodem długowieczności. Szybko poznaliśmy odpowiedź na to pytanie. Okazało się, iż to nie tylko warunki życia mają wpływ na długie życie Japończyków, ale też ich nastawienie do rzeczywistości. Ikigai to „powód do życia”. Kiedy odkryjemy swoje ikigai, nasze życie zacznie przynosić satysfakcję, będzie miało sens. Musimy robić w życiu nie tylko to, co należy do naszych obowiązków. Trzeba również znaleźć czas na przyjemności. Należy odnaleźć dziedzinę, w której chcemy się rozwijać, ponieważ ona zapewni nam poprawę życia. Rozpoczniemy z uśmiechem każdy dzień.

„Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia” to zbiór porad, które są dedykowane każdemu z nas. Nie wymagają one dużego wkładu pracy. Autorzy książki piszą o tzw. higienie snu, zdrowym odżywianiu, częstych spotkaniach z przyjaciółmi i rodziną, czyli wszystkim tym, co jest dla nas źródłem przyjemności. Polecamy!

 

“Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”

Hector Garcia, Francesc Miralles

Wydawnictwo: Muza SA

Rok wydania: 2017

Liczba stron: 222

 

Agnieszka Miśkowiec