Gemmoterapia, czyli zdrowie w pączkach

Gemmoterapia - pączki leszczyny

Chociaż na pierwszy rzut oka, natura ciągle znajduje się w spokojnym, zimowym śnie, to wystarczy przyjrzeć się jej przedstawicielom z bliska, aby szybko zmienić zdanie. Już teraz na gałązkach drzew i krzewów możemy dostrzec zalążki liści i kwiatów, które wykorzystywane są w gemmoterapii.

Czym jest gemmoterapia?

Gemmoterapia stanowi dział fitoterapii, czyli leczenia z wykorzystaniem surowców pochodzenia naturalnego, których właściwości zostały naukowo potwierdzone.

W gemmoterapii wykorzystuje się:

  • pączki liściowe,
  • pączki kwiatów,
  • pączki pędów,
  • pączki korzeni
  • pączki kłączy,
  • pączki bulw.

Z powszechnie występujących roślin w Polsce, pączki możemy pozyskiwać m.in. z: leszczyny, sosny, brzozy, jałowca, kasztanowca, a także z pokrzywy oraz porzeczki. To, co łączy wszystkie wykorzystywane w gemmoterapii pączki, to obecność w nich tkanki merystematycznej, czyli tkanki wzrostowej roślin zawierającej wyjątkowe metabolity.

Zbiór oraz sposoby przetwarzania pączków

Do celów leczniczych pączki można zbierać w różnych fazach rozwoju. Właściwości prozdrowotne będą miały zarówno pączki szczelnie zamknięte (okres luty-marzec), jak i pączki całkowicie rozwarte z utrzymującą się nadal w dolnej części łuską.

Gdy pozyskamy pączki należy szybko je przetworzyć. W zależności od tego, z jakiej rośliny pochodzi nasz surowiec (wydobywanie właściwości leczniczych z poszczególnych roślin może się od siebie różnić) możemy, np. wykonać: macerat, odwar, napar lub ekstrahować je winem, octem lub alkoholem etylowym.

Gemmoterapia w praktyce, na przykładzie pączków leszczyny pospolitej

Leszczyna pospolita oprócz tego, że dostarcza nam orzeszków laskowych, to jest również cenną rośliną z punktu widzenia gemmoterapii. Możemy wykorzystać pączki liściowe oraz męskie pączki kwiatowe (widoczne na zdjęciu).

Skład:

Chociaż pączki są niepozorne, to możemy odnaleźć w nich całych szereg różnych związków, m.in.: flawonoidy, śluzy, fitohormony, fitosterole, garbniki, a także olejki eteryczne i żywice.

Zastosowanie:

Pączki leszczyny przyjdą z pomocą osobą z zaburzeniami hormonalnymi, czy zaburzeniami przemiany materii. Przydadzą się również w walce z chorobami skórnymi na tle autoagresji, a także przy zapaleniu układu oddechowego, moczowego i płciowego.

Zebrane pączki suszymy, a następnie rozdrabniamy i sporządzamy z nich napar.

Chociaż pączki są cennym surowcem i warto mieć je w swojej domowej, naturalnej apteczce, to pamiętajmy o szacunku do rośliny, z której je pozyskujemy. Lepiej zerwać po kilka pączków z różnych roślin, niż pozbawić jedną roślinę wszystkich zalążków liści i kwiatów.

Autor: Natalia Woch-Bogusz