Uprawa roślin w gruncie czy pod osłoną?
Wiele roślin, szczególnie odmian odpornych na niskie temperatury, można wysadzać bezpośrednio do gruntu. Są to między innymi: marchew, pietruszka, koper, groch, bób, albo burak. Należy jednak pamiętać, że nasiona warzyw powinny być wysadzane do odpowiednio przygotowanego podłoża. Grządki już jesienią powinny zostać odchwaszczone, przekopane i zasilone kompostem, aby na wiosnę mogły zacząć kiełkować w nich pierwsze rośliny.
W przypadku warzyw ciepłolubnych, takich jak na przykład pomidory albo papryka, sadzenie ich bezpośrednio do gruntu może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Przez swój długi czas wegetacji tego rodzaju rośliny powinny być sadzone z wcześniej przygotowanej rozsady. Najlepiej dojrzewają one pod osłoną, która zapewnia im ochronę przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, deszczem, chłodem, a nawet szkodnikami.
Mini szklarnia to doskonałe miejsce na przygotowanie sadzonek, fot. Palram.pl
Przydomowe uprawy osłania się zwykle na dwa sposoby – z pomocą tuneli foliowych lub szklarni ogrodowych. Szklarnie występują w bardzo wielu rozmiarach i kształtach, co widać dobrze wśród ofert popularnych sklepów ogrodowych takich jak na przykład https://palram.pl/szklarnie-ogrodowe. Ponieważ są one droższe od tuneli foliowych i montuje się je w ogrodzie na stałe, zwykle sięgają po nie bardziej doświadczeni ogrodnicy. Tunele znacznie łatwiej przenieść lub złożyć, co, wraz z ich atrakcyjną ceną, przemawia za ich wyborem przy pierwszych próbach samodzielnych upraw.
Pomidory najlepiej dojrzewają w miejscach ciepłych i osłoniętych, fot. Palram.pl
Jakie warzywa i owoce warto uprawiać w przydomowym ogrodzie?
Jakie warzywa najczęściej pojawiają się w przydomowych ogródkach? Jest to między innymi marchew, w tym zarówno jej wczesne, jak i późne odmiany, które nie są wymagające w uprawie. Popularne są także buraki, które nawet przy niewielkim nakładzie pracy potrafią dawać obfite plony, rzodkiew odporna na niskie temperatury, albo ogórki, które zależnie od odmiany dobrze rosną zarówno w nieosłoniętym gruncie, jak i w foliowych tunelach, czy szklarniach. Wśród wartych zasadzenia warzyw często wymienia się także cukinię, najlepiej sadzoną z rozsady dla możliwie największych plonów. Przy jej wysadzaniu warto pamiętać, że cukinia potrzebuje miejsca do wzrostu, a więc pomiędzy kolejnymi sadzonkami należy zachować odpowiedni odstęp.
Poza warzywami, w ogrodzie można hodować także owoce idealnie nadające się na różnego rodzaju przetwory, w tym na przykład dżemy albo słodkie nalewki. Za najłatwiejsze w uprawie często uważa się truskawki i poziomki, które dla dużych i słodkich owoców potrzebują dobrze nasłonecznionego miejsca do wzrostu. Często hodowane w ogrodach są także maliny, które mogą pełnić rolę żywopłotu z krzewów owocowych, jednak wymagają regularnego przycinania. Łatwe w uprawie są także czarny bez i aronia. Za nieco bardziej wymagające uważa się czarną porzeczkę potrzebującą próchniczego podłoża, albo borówkę amerykańską, pod którą najlepiej wysypać kwaśny torf.