Czy towarzyszą ci poniższe objawy?
– Przewlekły katar
– Zatkany nos
– Silny ból głowy tuż przebudzeniu
– Dokuczliwy ból głowy w ciągu dnia
– Bolesne obrzęki w okolicy nosa/czoła
– Ciągły stan podgorączkowy
– Bóle oczu
– Ogólne osłabienie
– Senność
– Rozbicie.
Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że są podstawowe objawy sygnalizujące chore zatoki. Jak sobie z nimi radzić przed stosowaniem kolejnej serii antybiotyków?
Jeśli jesteś “zatoko-problemowcem” i twoje zatoki są podatne na infekcje oto kilka rad, do których warto się zastosować. Tych kilka prostych wskazówek może uchronić cię przed koszmarnym zabiegiem punkcji czy endoskopową operacją zatok, które to działania nie należą do – delikatnie rzecz ujmując – najprzyjemniejszych zabiegów lekarskich. Aby uniknąć tworzenia się torbieli czy polipów w zatokach będących wynikiem przewlekłych stanów zapalnych – tych kilka prostych zaleceń powinno pomóc ci szerokim łukiem ominąć wspomniane szalenie bolesne zabiegi operacyjne.
Chrońmy swoje zatoki szczególnie w okresie jesiennym i zimowym!
Czapka
Banalna kwestia, aczkolwiek efekty noszenia czapki są niewiarygodne. Wróg pięknych pań i panów a za razem najlepszy przyjaciel osób zmagających się z chorobami zatok. Czapka być może niszczy fryzurę, jednak chroni zatoki przed wyziębieniem. Jeśli twoje zatoki są podatne na infekcje, a za oknem nie świeci słońce rozważ przed wyjściem z domu – czy lepiej wyglądasz uśmiechnięty w czapce na głowie, czy z dokuczliwym bólem głowy i zatkanym nosem w łóżku?
Jeśli sporty na świeżym powietrzu są twoją pasją pamiętaj, aby nie przewiać spoconej głowy. Idąc na rower czy jogging – załóż czapkę z daszkiem, bądź opaskę. Jeśli preferujesz nieco bardziej ekstremalne sporty wymagające ochrony twojej głowy – (np. narty, jazda konna ) załóż kominiarkę pod kask. Podczas dobrej zabawy możemy nie być świadomi, jak bardzo narażamy swoje zatoki na wyziębienie.
Dokładne susz włosy
Upewnij się przed każdym wyjściem na świeże powietrze, że twoje włosy są na pewno suche (szczególnie przy wietrznej bądź mroźnej pogodzie). W pośpiechu często lekceważymy mokre włosy, jednak kilka minut poświęconych na ich dokładne wysuszenie np. po wyjściu z basenu, może uchronić nas przed długotrwałym, męczącym stanem zapaleniem zatok.
Unikaj klimatyzacji
Klimatyzacja wyziębia zatoki a dodatkowo jext siedliskiem grzybów i bakterii, które chętnie ‘zaprzyjaźnią się’ z osłabionymi zatokami w konsekwencji doprowadzając do licznych infekcji i stanów zapalnych. Pamiętaj o tym, że w naszych zatokach znajduje się wszystko co wdychamy. Przyczyną bólu głowy i zatok mogą być: pleśń, grzyb czy wilgoć na ścianach w domu. Nie ignoruj ich! Mogą one doprowadzić do bardzo poważnych chorób nie tylko zatok, ale całego organizmu.
Unikaj przegrzanych pomieszczeń
Zatoki bardzo nie lubią suchego powietrza. Pamiętaj o tym, aby wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz niezależnie od pory roku. Nawilżaj powietrze! Najprostszy sposób to umiejscowienie pojemnika z wodą nad kaloryferem.
Płukanki
Pomagają oczyścić zatoki. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych zestawów do płukania zatok i śluzówki nosa np. Sinus Rinse, Fixin . Możesz jednak wykonać własną płukankę w domu rozpuszczając łyżeczkę soli kuchennej w szklance wody. Pamiętaj jednak, aby nie stosować płukanek przy ropnych stanach zapalnych zatok ze spływającą gęstą wydzieliną czy silnie zatkanym nosie.
Inhalacje
1. Domowe
Z pomocą przychodzą nam: woda, sól kuchenna, zioła, czosnek, tymianek, imbir, rumianek, mięta. Pamiętaj, że inhalacje przynoszą ulgę, jednak stosowane zbyt często bardzo wysuszają śluzówkę nosa, co w konsekwencji zmniejsza odporność zatok na drobnoustroje. Wykonuj je nie częściej niż 1-2 razy w ciągu doby.
2. Olejki eteryczne
Kropla do gorącej wody i gotowe. Pomocne, lecz również wysuszają śluzówkę. Przy silnym bólu głowy zatok wysuszona śluzówka dla niewielu osób ma znaczenie – to prawda – staraj się jednak wykonywać inhalacje nie częściej niż 1-2 razy w ciągu doby, wyłącznie gdy jest to konieczne i gdy czujesz, że twoja śluzówka nie jest przesuszona.
Ciepłe okłady
Rozgrzewają zatoki. Przyniosą ulgę i łagodzą objawy. Pomocne przed snem.
Przyjacielem “zatoko-problemowców” jest również herbata – cynamonowa-imbirowa, z miodem i cytryną. Ma działanie rozgrzewające i udrażniające górne drogi oddechowe,
Tych kilka prostych wskazówek powinno uchronić cię przed zabiegami operacyjnymi. Pamiętaj, że ZAWSZE lepiej jest zapobiegać niż leczyć!
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele środków farmaceutycznych bez recepty na bóle głowy i zatok. One wszystkie jednak oparte są na działaniu przeciwbólowym przynosząc szybką, jednorazową ulgę dla organizmu. Jeśli jednak twoje zatoki są podatne na częste infekcje – nie zwlekaj z pójściem do laryngologa – środki przeciwbólowe łagodzą objawy, lecz nigdy nie usuwają przyczyny ich występowania.
Autor: Justyna Wołoszyn