Dietetycy zmieniają dietę w żłobkach i przedszkolach

Rysunek przedszkolaka

45 dietetyków – edukatorów przeszkolonych w ramach programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” rozpoczyna swoje staże w żłobkach i przedszkolach w całej Polsce*. W gronie beneficjentów bezpłatnego programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” znalazło się 288 placówek publicznych i niepublicznych.

Edukatorzy dokonają m.in. analizy dotąd proponowanych jadłospisów w placówkach zgłoszonych do programu i  przeprowadzą 24 godziny warsztatów lub konsultacji dla personelu. Dietetycy w bieżącej edycji programu będą działać do czerwca 2015 r. na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Edukatorzy – Dietetycy to młodzi absolwenci wydziałów dietetyki lub nauk o żywieniu. Przeszli ponad 170 godzin szkoleń, które przygotowały ich do pracy zarówno z personelem, rodzicami i dziećmi w żłobkach oraz przedszkolach. Współpraca Edukatorów z tymi grupami ma polegać na wymianie wiedzy i doświadczeń oraz wspólnym wypracowywaniu rozwiązań w kierunku polepszenia jakości żywienia w żłobku lub przedszkolu. Tematy spotkań jakie organizowanych przez dietetyków będą dotyczyły nie tylko przygotowywania zdrowych posiłków, ale również psychologicznych aspektów zachowań związanych z jedzeniem.

Poprzez takie zajęcia prowadzone w placówkach w całej Polsce już od lutego br., partnerzy programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” chcą przyczynić się do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych dzieci. Ma to im zapewnić właściwy rozwój oraz zmniejszyć ryzyko otyłości. Jak wynika z badań, aż 80% dzieci spożywa za dużo cukru i ma dietę niedoborową w wapń oraz witaminę D, a 90% spożywa za dużo soli. Problem nieprawidłowego stanu odżywienia dotyka 54,5% polskich dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia.** Partnerzy mają nadzieję, że uda się zaangażować do programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” jak najwięcej żłobków i przedszkoli, a ich współpraca z dietetykami-edukatorami przyniesie pozytywne zmiany w zakresie prawidłowego żywienia najmłodszych. Dodatkową rekomendacją do wzięcia udziału w programie jest fakt przyznania mu honorowego patronatu Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz patronatów władz miasta Warszawy, Poznania i Opola, a także partnerstwa ze strony władz miasta Krakowa.

Program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” współtworzony jest przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Fundację Nutricia, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Instytut Matki i Dziecka oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie: www.zdrowojemy.info.

Zainteresowanych bieżącymi relacjami z wydarzeń organizowanych w ramach programu, odsyłamy również do profilu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” na portalu społecznościowym Facebook.

________________________________________________________________________________

* Dotyczy to placówek, które podpisały porozumienie o współpracy w ramach programu ”Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.

** Na przełomie 2010/2011 roku z inicjatywy Fundacji NUTRICIA Instytut Matki i Dziecka przeprowadził ogólnopolskie badanie – „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy”. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 400 dzieci (222 chłopców i 178 dziewczynek).