Choć palenie papierosów staje się ostatnio coraz mniej „popularnym” nałogiem, jest wciąż ogromna ilość ludzi, którzy zmagają się z tym problemem. Duża część z nich niejednokrotnie próbowała rzucić palenie, niestety z niezadowalającym skutkiem. U części osób pokutuje też przeświadczenie, że rzucenie palenia będzie od razu skutkować przybraniem na wadze. Nie musi jednak tak być.
Faktem jest, że statystycznie większość osób rzucających palenie bezpośrednio po tym przybiera na wadze kilka kilogramów. Wynika to z tego, że papierosy stępiają nasz zmysł smaku i zapachu, przez co mniej chętnie sięgamy po jedzenie. W końcowym rozrachunku nie jest to jednak korzystne dla naszego zdrowia, gdyż źle zbilansowana dieta, pozbawia nas niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że większa część osób rzucających palenie, szybko wraca do swojej właściwej wagi.
Jak pomóc sobie w tym początkowym, najtrudniejszym okresie?
Wprowadź regularne posiłki
Aby nie dopuścić do nagłych napadów głodu, które mogłyby skończyć się podjadaniem niezdrowych rzeczy, postaw na regularnie posiłki, najlepiej pięć niewielkich w ciągu dnia. Kiedy dostarczymy sobie odpowiednią ilość składników odżywczych w regularnych odstępach czasu, organizm nie będzie potrzebował żadnych niepotrzebnych dodatków.
Oczyść organizm
Po dłuższym okresie palenia nasz organizm jest prawdziwym magazynem toksyn. Aby szybciej pozbyć się tych niechcianych substancji, należy zmodyfikować naszą dietę. Bardzo ważnymi jej elementami powinny być warzywa i owoce, które są bardzo dobrym źródłem antyoksydantów o właściwościach odtruwających. Oprócz tego w diecie nie powinno zabraknąć produktów pełnoziarnistych, ryb, chudego mięsa i produktów mlecznych, które zawierają wiele potrzebnych w tym okresie witamin i składników mineralnych. Zadbajmy szczególnie o odpowiednią ilość w diecie witamin A, C i E, selenu, cynku i kwasu foliowego. Trzeba pamiętać o regularnym piciu wody (około 2l dziennie), dobrze dodać też do niej sok z cytryny, który ma właściwości oczyszczające.
Zadbaj o właściwą kaloryczność
Po rzuceniu palenia, możemy przez jakiś czas przejść na dietę redukcyjną (obniżyć nasze zapotrzebowanie kaloryczne o 200-300 kcal), co pozwoli na zachowanie dotychczasowej wagi, nawet przy początkowych, ewentualnych grzeszkach żywieniowych. Pamiętajmy jednak, aby nie trwało to zbyt długo, dieta redukcyjna stosowana jest w przypadku nadwagi, a nie jako stały model żywienia.
Postaw na zdrowe przekąski
Czasami w trakcie rzucania palenia problemem może okazać się pokusa ciągłego „sięgania po papierosa”. W praktyce często kończy się to podjadaniem, sięganiem po chipsy, paluszki, ciasteczka i inne niezdrowe przekąski. Aby do tego nie dopuścić przygotuj sobie inne produkty: pokrój marchewkę w słupki, paprykę w paseczki, seler naciowy lub inne warzywa, dostarczysz sobie przy okazji dodatkową porcję zdrowia.
Ruszaj się
Regularna aktywność fizyczna nie tylko sprawi, że będziemy mieli mniej czasu na myślenie o papierosie, ale przed wszystkim spowoduje lepsze samopoczucie oraz przyspieszy detoksykację organizmu. Wybierając rodzaj aktywności, postawmy na coś, co sprawia nam największą frajdę, będzie wtedy o wiele mniejsze ryzyko, że porzucimy to po jakimś czasie.
Rzucenie palenia nie tylko nie musi prowadzić do zwiększenia masy ciała, może nas również bardzo pozytywnie zaskoczyć. Jego skutki dla zdrowia są oczywiście nie do przecenienia, ale brak papierosów to także duży prezent dla naszego wyglądu. Dlatego, ku zdziwieniu wielu, dość szybko będziemy mogli pochwalić się szczuplejszą sylwetką, zdrową, promienną cerą, mocnymi włosami i paznokciami. To taki dodatkowy bonus za wytrwałość.
Ewa Zawidzka
dietetyk w Poradni Dietetycznej Magia Zdrowia