Czym zajmuje się nefrolog?

Lekarz specjalista nefrolog - kim jest?

Choroby nerek i układu moczowego należą do nieprzyjemnych i wstydliwych dolegliwości. Nefrologia to dziedzina nauki zajmująca się ich nieinwazyjnym leczeniem.

Chorego kieruje się do nefrologa zazwyczaj w sytuacji, gdy nie wymaga on leczenia operacyjnego. Jednak równie często zdarza się, że nefrolog ściśle współpracują przy prowadzeniu pacjenta z lekarzami zajmującymi się inwazyjnymi (operacyjnymi) metodami leczenia takimi jak urolodzy. Choroby nerek potrafią być bardzo zdradliwe, gdyż przez wiele lat mogą nie objawiać w żaden zauważalny sposób. Często zdarza się, że choroby nerek dają widoczne objawy dopiero przy zaawansowanym stanie chorobowym. Dlatego w ramach profilaktyki warto przeprowadzać raz do roku badanie moczu, a jego wyniki skonsultować z nefrologiem.

Jak umówić się na wizytę u nefrologa w Łodzi?

Aby udać się do nefrologa w Łodzi, należy wziąć skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Na skierowaniu określa on jedynie rodzaj specjalizacji. Pacjent ma prawa do wybrania gabinetu specjalisty, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kolejki do specjalistów zazwyczaj są bardzo długie, do tych dobrych jeszcze dłuższe. Całą to procedurę można skrócić, udając się do nefrologa w Łodzi prywatnie – http://melissamed.pl/nefrolog. Gdy zależy nam na czasie i nie chcemy utknąć w kolejce do specjalisty, takie rozwiązanie jest dobrym wyborem.

Jak wygląda leczenie nefrologiczne w Łodzi?

Diagnozę nefrolog stawia nie tylko na podstawie badania moczu, ale również na podstawie innych badań takich jak badania rtg, USG, scyntygrafia itp. Nefrolodzy nie tylko zajmują się leczeniem osób poważnie chorych, ale również osób znajdujących się w grupie osób zagrożonych zachorowaniem. Wśród chorób, którymi zajmuje się ten specjalista, trzeba wymienić: stany zapalne układu moczowego, choroby nowotworowe, kamicę moczową, zespół nerczycowy czy niewydolność nerek. Nefrologia skupia się na nieinwazyjnych metodach leczenie, czyli nie przeprowadza operacji, a jedynie skupia się na metodach farmakologicznych.