Czy da się uniknąć blizn potrądzikowych?

Blizny potrądzikowe - efekty nieleczonegon trądziku

Lekarze dermatolodzy od dawna apelują, że najlepszym sposobem na unikanie trądziku jest prawidłowe dbanie o cerę, co przejawia się przede wszystkim we właściwej jej higienie. Niekiedy zdarza się jednak, że niektóre osoby posiadają specyficzną przypadłość zwaną profesjonalnie cerą trądzikową, a więc są wyjątkowo podatni na tego typu zaburzenia dermatologiczne.

Nieleczony trądzik lub leczony dziwnymi, niesprawdzonymi sposobami może być natomiast przyczyną powstawania brzydkich i nieprzyjemnych blizn potrądzikowych. Ich usunięcie jest możliwe, ale trudne, długotrwałe i nie zawsze w pełni efektywne.

Zwalczanie blizn potrądzikowych

Trądzik to nic innego jak stan zapalny skóry, który można leczyć farmakologicznie: doustnie antybiotykami lub korzystając z maści i kremów na bazie łagodzących substancji roślinnych. Jednak w sytuacji, gdy trądzik jest źle leczony lub pozostawiony sam sobie, pojawiające się blizny można usunąć już tylko profesjonalnymi farmaceutykami zaleconymi przez lekarza.

Przy mniejszych, łagodniejszych bliznach, niezbyt głębokich i raczej pojedynczych, niż zajmujących większą część twarzy, warto zastosować maść na blizny, którą aplikuje się bezpośrednio po wyleczeniu trądziku. Nigdy nie należy stosować takich maści w czasie antytrądzikowej kuracji i nigdy na własną rękę, a jedynie zgodnie z zaleceniami prowadzącego dermatologa.

W przypadku poważniejszych uszkodzeń skóry, gdy blizny są głębokie i liczne, ich usunięcie może być wykonalne jedynie przy użyciu specjalistycznych laserów frakcyjnych.

Skuteczna profilaktyka

Zdecydowanie jednak najskuteczniejszym sposobem zwalczania blizn jest odpowiednia profilaktyka, która chroni przed ich powstawaniem. Jeśli dolegliwość trądzikowa jest bardzo poważna i obserwuje się częste i silne jej nawroty, należy jak najszybciej udać się do dermatologa.

Właściwie zaaplikowane leczenie przy użyciu dopasowanych leków sprawi, że blizny potrądzikowe mogą nawet w ogóle nie pojawić, pozostawiając skórę nienaruszoną lub tylko z delikatnymi przebarwieniami.

Z kolei jeśli to jednak nastąpi, można odpowiednio wcześnie zacząć stosować maść na blizny zapobiegającą powstawaniu blizn i tym samym nie dopuścić do ich większego występowania na dotkniętej trądzikiem skórze.