Zwyrodnienie stawów to choroba, która dotyka nie tylko osób starszych. Coraz częściej z jej powodu cierpią także osoby w młodszym wieku. Jak można je wyleczyć?
Choroba zwyrodnieniowa stawów może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo. To jedna z najczęściej diagnozowanych chorób układu ruchu, która jest wynikiem zaburzenia w prawidłowej ilości oraz jakości chrząstki stawowej. Efektem są trudności w prawidłowych ruchach stawów, które związane są również z dolegliwościami bólowymi. Uszkodzeniu mogą ulec również okoliczne struktury, na przykład torebki stawowe, mięśnie czy ścięgna.
Zwyrodnienie stawów może być związane z wiekiem, ale również wpływają na nią inne czynniki, między innymi otyłość, uprawnienie wyczynowo sportów, choroby takie jak Reumatoidalne Zapalenie Stawów czy cukrzyca. Na zwyrodnienie stawów narażone są też osoby wykonujące obciążające stawy prace, a także nieuprawiające żadnych sportów.
Główne objawy zwyrodnienia stawów:
- ból przy ruchach stawu,
- sztywność poranna i w okresie bezruchu stawów,
- ograniczenie ruchomości,
- trzeszczenie przy ruchach stawów,
- zniekształcenie stawu.
Jeśli dotyka nas zwyrodnienie stawów leczenie polega przed wszystkim na usunięciu dolegliwości oraz na wsparciu zdrowego trybu życia. Niestety, nie ma jeszcze skutecznych leków mogących cofnąć skutki choroby.
Ważnej są między innymi utrzymywanie prawidłowe masy ciała, ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie, ale również stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz poprawiających jakość pracy stawów. Przy nasileniu objawów stosuje się też leki podawane do wnętrza stawów, które hamują procesy zapalne i zmniejszają ból. Jako wsparcie stosuje się też specjalne stabilizatory, kule i inne produkty ortopedyczne.
Zatem leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów ma głównie na celu opóźnienie czasu postępowania objawów oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. Postępowanie według zaleceń lekarza pozwala jednak na znaczną poprawę codziennego komfortu życia i sprawia, że można zapobiegać dalszemu uszkadzaniu chrząstek stawowych.