Życie człowieka uzależniło się od urządzeń elektronicznych, które otaczają nas ze wszystkich stron. Era komputerów spowodowała, że ludzkość nie musi tracić czasu na prowizoryczne zajęcia, a zapis informacji stał się tak prosty i wydajny, że papierowe bazy danych gromadzone w segregatorach utraciły swoje zastosowanie. Elektronika ewoluuje znacznie szybciej od człowieka, posiada już takie własności, o których istnieniu byśmy nawet nie pomyśleli. Technologia dała nam bogactwo możliwości, ale i uzależniła od siebie – wystarczy krótkotrwałe odcięcie od prądu i wszystko zostaje unieruchomione.
W podstawowym wyposażeniu technicznym człowieka znajdują się telefony komórkowe, telewizory, komputery, które emitują promieniowanie elektromagnetyczne. Promieniowanie elektromagnetyczne stanowi jeden ze sposobów przenoszenia energii i de facto jest zaburzeniem pola elektromagnetycznego”. Ściślej mówiąc, ten rodzaj promieniowania opiera się na wytwarzaniu zmiennego pola elektrycznego i magnetycznego. Zakresy pasm fal elektromagnetycznych dzielą je na kilka typów. Są to: fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, jak i promieniowanie rentgenowskie oraz gamma. Wszystkie z nich ludzkość wykorzystuje praktycznie, stąd bez przerwy mamy styczność z emisją fal fotonów.
Praca przy komputerze posiada opinię lekkiej i wygodnej, jednak wielogodzinne siedzenie przed monitorem powoduje przemęczenie całego organizmu, który jest wystawiany na bezpośrednie oddziaływanie promieniowania elektromagnetycznego. Przechodzi ono prosto do komórek organizmu, zaburzając ich działanie oraz proces podziału. Ponieważ komórki komunikują się ze sobą i wymieniają informacjami poprzez przekaźnictwo elektryczne, fale elektromagnetyczne upośledzają biopole ciała. Skutkuje to tym, iż wytwarzana informacja jest zniekształcona i w takiej formie przekazuje się ją do tkanek oraz organów, co może kończyć się różnego rodzaju schorzeniami.
Wśród łagodniejszych objawów przebywania w zanieczyszczonym promieniowaniem elektromagnetycznym środowisku wymienia się:
- bóle głowy,
- nadpobudliwość,
- rozdrażnienie,
- problemy z koncentracją,
- zaburzenia racjonalnej oceny zjawisk,
- wahania nastrojów.
Powyższe symptomy dotyczą psychomotoryki człowieka, która jako pierwsza odczuwa skutki zetknięcia się komórek z obcym polem. Dalsza ekspozycja na promieniowanie powoduje:
- zmiany morfologiczne składników krwi,
- podwyższenie tętna,
- problemy z krzepliwością krwi,
- zaburzenia metabolizmu,
- zaburzenia przepływu impulsów elektrycznych w mózgu.
O złym oddziaływaniu promieniowania elektromagnetycznego nie mówi się zbyt często, podczas gdy takie choroby, jak guz mózgu, białaczka, zespół Alzheimera mogą mieć swoje źródło w kontakcie z jego cząstkami. To nie wszystko, bo określone częstotliwości pola wywołują uszkodzenia białek, które odpowiadają za udział w regulacji czynności genów. To powoduje, że narażonymi na negatywne skutki promieniowania są wszystkie narządy, a w szczególności mózg. Dysfunkcjom ulegają układy – krwionośny, nerwowy, hormonalny, wydzielniczy.
Fale elektromagnetyczne są o tyle groźne dla człowieka, iż nie ma przeciwko nim żadnej ochrony poza ograniczaniem czasu użytkowania urządzeń elektronicznych. Praca z użyciem komputera, częste rozmowy przez telefon, posiłki podgrzewane w mikrofalówkach, czy wszechobecne linie przesyłowe prądu wysyłają w naszą stronę cząstki zakłócające prawidłową czynność organizmu. Na co dzień można nie odczuwać pogorszenia stanu zdrowia, ale z biegiem lat ryzyko wystąpienia przedstawionych chorób wzrasta. Nawet jeżeli takowe już się pojawiły, przyczyny szuka się w zupełnie innym miejscu, nie podejrzewając, że to zanieczyszczenie elektromagnetyczne potrafi wywołać taki chaos w ludzkim ciele.
W profilaktyce własnego zdrowia ważna jest czujność i wszechstronne zainteresowanie tym, co nas otacza, dlatego w ramach wyczytywania nowinek technologicznych warto sprawdzić co nieco o skutkach interakcji organizmu z nowoczesnymi zdobyczami techniki. Każda działalność człowieka jest związana z różnego rodzaju szkodliwością dla środowiska i niego samego, więc im bardziej złożone narzędzia konstruuje, tym bardziej niebezpieczne mogą się okazać dla jego stanu fizjologicznego.
Autor: Morgo Scition