Zadbaj o swoje serce 2016

badania serca

Choroby serca to wciąż częsta przyczyna zgonów w Polsce. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. “Zadbaj o swoje serce” to ogólnopolska akcja społeczna prowadzona nieprzerwanie od 2006 roku, podczas której organizowane są bezpłatne badania i konsultacje kardiologiczne.

Posłuchaj jego bicia

Do grudnia 2015 roku przeprowadzono już 288 akcji, w trakcie których przebadano 40 tysięcy Polaków. Statystyki nie są dobre: u połowy z przebadanych wskaźnik BMI wyniósł ponad 25, co oznacza, że co drugi uczestnik miał nadwagę. Poziom cholesterolu u 53% był powyżej normy, a co trzecia osoba cierpiała na nadciśnienie tętnicze (35%), bądź odczuwała bóle w klatce piersiowej (37%). Dalsza edukacja i potrzeba profilaktyki są niezwykle istotne.

Z tego powodu już w kwietniu rusza kolejna edycja kampanii „Zadbaj o swoje serce”. W ramach programu wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie: wykonać badania EKG, zmierzyć ciśnienie krwi, sprawdzić poziom cholesterolu, obliczyć wskaźnik BMI, skonsultować swoje wyniki z lekarzem specjalistą i zasięgnąć porady dotyczącej diety. Celem akcji jest zwiększenie świadomości w zakresie profilaktyki chorób serca, a także nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii.Pacjenci będą również diagnozowani pod kątem czynników ryzyka zachorowania na chorobę niedokrwienną serca oraz zawału mięśnia sercowego.

Projekt ma za cel edukować, jak ważną rolę w zakresie naszego zdrowia odgrywa profilaktyka i wczesne reagowanie,  przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia i odpowiedni sposób żywienia.

W tym roku organizatorzy zadbają także o edukację uczestników w zakresie aktywności fizycznej w „Strefie Aktywnego Serca”.

Przyjaciel od serca

Partnerem akcji „Zadbaj o swoje serce” jest firma VP Valeant Sp. z o.o., Sp. j. odpowiedzialna za promocję nowego leku Cardiopirin. Cardiopirin zapobiega zatorom i zakrzepom, czyli  pomaga zmniejszyć ryzyko zarówno pierwszego jak i powtórnego zawału serca czy udaru niedokrwiennego mózgu. Dzięki firmie VP Valeant Sp. z o.o. Sp. j. możliwe jest przeprowadzenie tysięcy bezpłatnych badań, które umożliwią wczesne wykrycie chorób układu krążenia, w konsekwencji mogą nawet uratować życie.
Lek Cardiopirin zapobiega i leczy choroby układu krążenia. Zawiera kwas acetylosalicylowy, który przeciwdziała powstawaniu zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych. Dedykowany jest osobom po zawale serca, zmagającym się z chorobą wieńcową, po udarze niedokrwiennym mózgu, po wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych, angioplastyce wieńcowej oraz u osób z zarostową miażdżycą tętnic obwodowych.

Serce w centrum

W ramach akcji „Zadbaj o swoje serce” uruchomiona zostanie Mobilna Poradnia Kardiologiczna, która odwiedzi siedem regionów Polski. W ciągu roku będzie to minimum 35 całodniowych, bezpłatnych, specjalistycznych eventów w centrach handlowych. Daty oraz lokalizacje poszczególnych akcji dostępne są na stronie www.zadbajoswojeserce.pl