Skóra, aby prawidłowo funkcjonować musi być nawilżana oraz natłuszczana. Proporcje pomiędzy ilością składników nawilżających i natłuszczających są różne dla każdego typu cery. Skóra sucha wymaga bardziej intensywnego nawilżania i natłuszczania niż tłusta lub mieszana.
Cera tłusta lub mieszana produkuje sebum w nadmiarze, jednak błędem jest nadmierne odtłuszczanie i przesuszanie skóry (np. przez częste stosowanie kremów matujących lub stosowanie toników z alkoholem), która reagując obronnie – produkuje jeszcze więcej sebum. Żeby zachować odpowiednią równowagę wodno-tłuszczową nie wolno pomijać ani humekantów, ani emolientów w pielęgnacji.
Humekanty i emolienty
Humekanty to substancje utrzymujące prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Pochłaniają wilgoć z powietrza, wiążąc wodę w skórze, jednak gdy otoczenie jest suche, oddają ją. Do humekantów zaliczamy m.in.:
-kwas hialuronowy
-glicerynę
-mocznik
-alantoinę
-kolagen
-elastynę
-sorbitol
Emolienty to substancje natłuszczające, które zapobiegają odparowaniu wody z naskórka, chroniące skórę przed czynnikami zewnętrznymi i nadające jej elastyczność. Do emolienów należą:
-ceramidy
-kwasy tłuszczowe
-wazelina
-parafina
-woski
-alkohole tłuszczowe
-oleje roślinne
Tak więc olej nałożony na suchą skórę nie nawilży jej, jedynie wspomoże nawilżenie jeśli wcześniej nałożymy humekant (np. wyciąg z aloesu lub kwas hialuronowy). W pielęgnacji zatem najlepiej sprawdza się synergia humekantów oraz emolientów.
Jakie kremy wybrać?
W przypadku cery normalnej najwygodniej wybierać kremy o półtłustej konsystencji, dostarczają bowiem skórze składników nawilżających, pozostawiając na niej delikatny film, który zapobiega odparowywaniu wody.
Osoby posiadające skórę suchą lub wrażliwą, najlepiej tolerują kremy tłuste.
Osoby ze skórą mieszaną i tłustą, powinny raczej używać kosmetyków o lżejszej konsystencji, ponieważ kremy o bogatym składzie mogą zapchać pory i powodować powstawanie zaskórników. Kremy lekkie polecane w pielęgnacji tego typu cery, mają mniejszą zawartość fazy olejowej, dlatego będą pozostawiały mniejszą warstwę lipidową na skórze. Dzięki temu sprawdzą się dobrze pod makijażem, który będzie pozostawał nienaruszony (w przypadku kremów zbyt tłustych może on spływać z twarzy).
Dobór kremu powinien zależeć też od pory roku i temperatury na zewnątrz. Zimą skóra potrzebuje większej ochrony, dlatego koniecznością są wtedy kremy z zawartością lipidów. W okresie zimowym trzeba uważać na kremy z wysoką zawartością gliceryny. Niska wilgotność powietrza sprawi, że woda zostanie oddana ze skóry. W rezultacie skóra przesuszy się nadmiernie.
Należy również pamiętać o wspomaganiu skóry od wewnątrz. Podstawa to odpowiednie nawadnianie organizmu. Dodatkowo można przyjmować suplementy diety oraz oleje roślinne (wystarczy łyżka dziennie oleju lnianego lub oliwy oliwek).
Skóra zmienia się wraz z upływem czasu. Warto pamiętać o tym, że konkretny typ cery może wykazywać odchylenia w kierunku innego, np. skóra trądzikowa również może być przesuszona i wrażliwa. Dlatego należy obserwować jej reakcje i być wyczulonym na wszelkie odstępstwa.