Rabarbar, warzywo o charakterystycznym, ostrym smaku, już od tysięcy lat jest stosowane zarówno w celach kulinarnych, jak i zdrowotnych. Ma pozytywny wpływ na trawienie, wspomaga oczyszczanie organizmu, pomaga w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu, a także działa antynowotworowo. Warto skorzystać z sezonu na rabarbar!
Rabarbar, znany też jako rzewień, pochodzi z rejonów azjatyckich, gdzie od wielu lat jest stosowany w kuchni i medycynie ludowej. Należy do rodziny roślin rdestowatych, a częścią używaną w kuchni są ogonki liściowe o cierpkim smaku i czerwono-zielonym kolorze.
Rabarbar – składniki odżywcze
Rabarbar zawiera sporo witaminy C, ale także beta-karoten, witaminy z grupy B, witaminę E, kwas foliowy, wapń, potas, magnez, sód, żelazo, fosfor. Jest dobrym źródłem błonnika, zawiera też kwas szczawiowy.
Rabarbar – właściwości zdrowotne
- wspomaga pracę układu pokarmowego, ułatwia oczyszczanie organizmu, ma delikatne działanie przeczyszczające,
- dzięki zawartości witaminy C poprawia odporność i przeciwdziała infekcjom, ma także właściwości antybakteryjne,
- pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi, działa korzystnie na układ krążenia,
- poddany obróbce termicznej ma właściwości antynowotworowe,
- dzięki zawartości błonnika przeciwdziała zaparciom i wzdęciom, usprawnia pracę jelit, wspomaga też odchudzanie, tym bardziej, że jest to warzywo bardzo niskokaloryczne,
- jest polecany osobom będącym pod wpływem stresu, poprawia samopoczucie,
- działa korzystnie na skórę, pomaga przy walce z trądzikiem,
- polecany jest kobietom w czasie menopauzy oraz przy niedoborach estrogenów oraz mężczyznom z przerostem gruczołu krokowego.
Rabarbar – przeciwwskazania
Z uwagi na dużą zawartość kwasu szczawiowego, który może działać niekorzystnie na organizm, nie powinno się spożywać go w nadmiarze. Osoby chore na artretyzm, kamicę nerkową lub zmagające się ze schorzeniami układu pokarmowego powinny go unikać. Uważać powinny także kobiety w ciąży, karmiące piersią, a także mężczyźni cierpiący na niedobór testosteronu.
Rabarbar w kuchni
Jest popularnym składnikiem wielu dań: ciast, deserów, przetworów, dań mięsnych. Kompot z rabarbaru wspaniale gasi pragnienie. Przy zastosowaniu kulinarnym, warto zwrócić uwagę na kolor rabarbaru, im bardziej jest czerwony, tym słodszy jest jego smak.