Proste badanie nerek ratuje życie i zdrowie. Rozpoczyna się akcja NEFROTEST w Wołominie

badania nerek

W niedzielę, 16 października 2016 roku, odbędzie się finał kampanii społecznej dla zdrowia nerek, pod znamiennym tytułem „nerki nie bolą, boli niewiedza” czyli akcja NEFROTEST. Mieszkańcy powiatów wołomińskiego, nowodworskiego i legionowskiego mogą tego dnia sprawdzić, czy ich nerki są zdrowe. Badania są nie tylko proste,  ale i bezpłatne.

Darmowe badania krwi pod kątem chorób nerek w ramach akcji NEFROTEST przeznaczone są dla mieszkańców, którzy ukończyli 40 lat. „Nasze nerki mają tyle samo lat, co my i starzeją się wraz z nami. Jednak chorują nie tylko starsi, dlatego zapraszamy na badanie już osoby po 40. roku życia”- mówi doktor Zofia Sitkowska-Kurzec, specjalista nefrolog.

– „Na podstawie jedynych, jak do tej pory, masowych badań w Polsce, właśnie w ramach akcji NEFROTEST, wiemy, że nawet 10-13% populacji może być zagrożonych chorobami nerek” – dodaje doktor Sitkowska-Kurzec. Warto pamiętać, że choroby nerek mogą dotknąć każdego. Choć w grupie największego ryzyka znajdują się osoby palące papierosy, mające nadwagę, cukrzycę czy też pacjenci z nadciśnieniem tętniczym. Wszystkie wymienione wyżej czynniki mogą przyspieszać rozwój chorób nerek. „W naszej poradni nefrologicznej mamy również pacjentów młodych – zwraca uwagę doktor Sitkowska-Kurzec – na szczęście zgłosili się oni do nas na tak wstępnym etapie choroby, gdy możliwe i zalecane jest jeszcze leczenie farmakologiczne” – dodaje. Choroby nerek można wyleczyć lub spowolnić ich rozwój, gdy zostaną wcześnie wykryte. Potem niestety pozostają tylko obciążająca terapia dializami lub przeszczepienie tego narządu. Akcja NEFROTEST jest dla tych wszystkich mieszkańców, którzy bezpłatnie i bez skierowania chcieliby sprawdzić jak pracują ich nerki.

Dla uniknięcia kolejek i sprawnego przebiegu akcji organizatorzy zaplanowali rejestrację na niedzielne badania. „Aby wziąć udział w bezpłatnym pobraniu krwi trzeba się wcześniej zapisać – mówi Helena Przytuła, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius. Telefoniczną rejestrację przeprowadzimy 12 i 13 października, w godzinach od 10.00 do 15.00. pod numerami telefonów: 516 07 05 07 lub 516 05 07 05. A potem wszystkie zarejestrowane osoby zapraszamy 16 października (niedziela) do Centrum Dializ Fresenius przy Wileńskiej w budynku BJM – dodaje Helena Przytuła. Akcja przeprowadzana jest bezpłatnie dzięki współpracy Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska z Centrum Dializ Fresenius w Wołominie.

Kampania NEFROTEST w Wołominie jest już 62 edycją tej akcji w Polsce. Kampania ta chce zwrócić uwagę na nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają w naszym organizmie. Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to co zbędne i szkodliwe z naszej krwi. Kampania NEFROTEST została zainaugurowana w 2010 roku. Do tej pory przebadano ponad 44 tysiące osób.