Objawy menopauzy

Objawy menopauzy

Kiedy kończy się naturalny okres fizjologicznej zdolności do rodzenia dzieci, w organizmie pojawiają się zmiany hormonalne, którym towarzyszą pewne dolegliwości. Kobieta może być często senna i zmęczona, występują uderzenia gorąca i rozdrażnienie. Ciało zaczyna tracić jędrność i pojawiają się widoczne zmarszczki, co może skutkować obniżeniem nastroju.

Co to jest menopauza?

Menopauzą określamy ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Następuje ona zwykle w wieku od 45-50 lat. Jeżeli po upływie roku czasu pojawi się jakiekolwiek krwawienie, jest ono już nieprawidłowością, która powinna być skonsultowana u ginekologa. Kilka lat przed i po menopauzie obserwuje się tzw. klimakterium – czas, kiedy jajniki zmniejszają wydzielanie estrogenów. Jak dbać wtedy o zdrowie intymne?

Typowe oznaki menopauzy

Podstawowym symptomem nadchodzącej menopauzy są nieregularne miesiączki, mające miejsce najczęściej około 45. roku życia. Wraz z zanikającym okresem pojawiają się uderzenia gorąca, powodujące zaczerwienienie skóry na twarzy i tułowiu. W nocy kobieta nadmiernie poci się , może mieć także problemy ze snem. Czasami zgłaszane są u lekarza również omdlenia, zawroty głowy oraz pogorszenie pamięci i koncentracji.

W okresie klimakterium zachodzą także zmiany w wyglądzie kobiety – maleje atrakcyjność fizyczna, skóra nie jest już tak jędrna jak przedtem, włosy tracą gęstość, paznokcie stają się łamliwe, a spadek poziomu estrogenów może powodować nadwagę. Część kobiet zaczyna cierpieć na nietrzymanie moczu, nasilają się alergie. Wszystkie te objawy wpływają niekorzystnie na psychikę kobiety, która może odczuwać niepokój i lęki, a nawet zapaść na depresję.

Sposób na menopauzę

Wspomniane wyżej zmiany hormonalne są bardzo uciążliwe, jednak można je łagodzić i minimalizować. Przede wszystkim należy zadbać o zdrowszą dietę, nie stosować żywności wysoko przetworzonej, sięgać po suplementy zawierające estrogen. Ważne jest, by dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i minerałów – takich jak kwas foliowy, żelazo, wapń, kwasy omega 3, witaminy B6, B12, A oraz D. Przeczytaj więcej o menopauzie na stronie kobiecosc.info.