Wraz z rozwojem technologii jesteśmy w stanie zauważyć coraz większe zmiany w wielu dziedzinach naszego życia. Nawet tych, które pozornie nas nie dotyczą. Jedną z takich zmian są pojemniki na odpady budowane pod ziemią. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się takie rozwiązanie i czy warto zastąpić nim tradycyjne kosze na śmieci?
Budowa i zastosowanie
Wykorzystanie przestrzeni podziemnej do segregacji i składowania odpadów miejskich wydaje się całkiem innowacyjnym podejściem do zagadnienia utylizacji i recyklingu. Biorąc pod uwagę ilość śmieci, która jest produkowana każdego dnia w dowolnym większym mieście, zagospodarowanie przestrzeni koniecznej do zachowania porządku i względnej czystości, stanowi spore wyzwanie. Dlatego też umieszczenie specjalnie zaprojektowanych pojemników pod powierzchnią ziemi wydaje się dobrym rozwiązaniem z logistycznego punktu widzenia. Cały system składa się z odpornego na wybrane warunki pojemnika, który zostaje umieszczony w prefabrykowanym silosie wykonanym z żelbetu. Wciąganie kiosku wrzutowego odbywa się za pomocą zewnętrznego wysięgnika.
Zalety, które posiadają podziemne pojemniki na odpady
Przede wszystkim jest to wielka oszczędność miejsca, a jak doskonale wiemy, przestrzeń miejska nie dysponuje zbyt wieloma punktami składowania śmieci. Bardzo częstym widokiem, szczególnie na większych osiedlach są przesypujące się kosze. Nie tylko jest to kwestia całkowicie nieestetyczna, lecz także wiąże się ze zwiększonym rozwojem bakterii. Drugą sprawą jest wytrzymałość, jaka charakteryzuje podziemne pojemniki na odpady. Ze względu na specyficzne warunki, w jakich są wykorzystywane, muszą się charakteryzować zwiększoną wytrzymałością, odpornością na wilgoć, rdzewienie i rozwój grzybów. Właz na powierzchni jest szczelny i zapobiega przeciekaniu wewnątrz zbiornika. Niższa temperatura wynikająca z lokacji pojemnika spowalnia także proces rozkładu, co jest nieocenionym atutem, szczególnie latem.
Pierwsze pojemniki na odpady tego typu w Polsce powstały w Gdańsku, następnie w Toruniu, a ich popularność wciąż rośnie. Warto też wspomnieć o tym, że istnieją różne warianty tego rozwiązania – jedno z nich zakłada machinalne wyciąganie pojemników za pomocą wozów i przesypywanie ich zawartości na przyczepy, a drugi sposób hydrauliczny – bardziej przychylny tradycyjnym śmieciarkom. Jest to rozwiązanie bardzo proste w obsłudze, bezpieczne oraz estetyczne, szczególnie w najbardziej reprezentatywnych punktach miasta.
Ofertę na pojemniki do segregacji śmieci oferuje sklep Abrys Technika.