Jedzenie w walce ze stresem

Sałata i inne zielone warzywa

Nasz organizm zawsze stara się uzyskać doskonałą równowagę wszelkich zachodzących w nim procesów. Z kolei stres to każda zmiana tej równowagi. Obecnie ciężko wyobrazić sobie życie bez stresu, choć warto wiedzieć, jak można złagodzić jego skutki. A wszystko to za pomocą jedzenia!

Rodzaje stresu

Przy zetknięciu się ze stresem warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją jego dwa rodzaje: zewnętrzny (egzogenny), który obciąża organizm z zewnątrz np. poprzez zanieczyszczenie środowiska, papierosy, alkohol, obciążenie pracą czy problemy emocjonalne, a także wewnętrzny (endogenny), który może powodować depresja, niedobory składników odżywczych, wysoki poziom cholesterolu czy reakcje alergii i nietolerancji pokarmowej.

Oba rodzaje stresu powodują podobne zmiany w organizmie, do których należy przyspieszone bicie serca, większa częstotliwość oddychania, wytwarzanie więcej krwi przez śledzionę czy produkowanie więcej glukozy przez wątrobę w celu dostarczenia energii. Po takich objawach należy dać czas organizmowi na powrót do stanu równowagi, choć często luksus odpoczynku jest dla nas nieosiągalny.

Co jeść?

Kiedy wyeliminowanie czy choćby zminimalizowanie czynników stresogennych okazuje się niemożliwe, warto zmienić nasze nawyki żywieniowe i tryb życia. W ten sposób również możemy pomóc organizmowi wrócić do normalności. Przede wszystkim należy wzmocnić gruczoły nadnerczowe poprzez dostarczanie podstawowych witamin i składników mineralnych: witaminy B5 i C oraz magnezu.

Witaminę B5 odnajdziemy w produktach pełnoziarnistych, zielonych warzywach liściastych i produktach pochodzenia zwierzęcego, a także produktach mlecznych. Witamina C jest bardzo istotna dla walki ze stresem, aby ją dostarczyć, warto spożywać czarne i czerwone drobne owoce, kiwi, cytrusy, ziemniaki i paprykę. Z kolei magnez, również tak pożądany przez nadnercza, może być odnaleziony w zbożach, zielonych warzywach liściastych, soi, kiełkach pszenicy, migdałach, dorszu i makreli.

Z czego zrezygnować?

Chcąc walczyć ze stresem, polecane jest też wyeliminowanie cukru, który powoduje wyczerpanie rezerw wielu składników odżywczych. Dodatkowo napoje pobudzające, takie jak herbata, alkohol i kawa, pozbawiają organizm składników odżywczych i powodują produkcję niepotrzebnej nam w nadmiarze adrenaliny. Dobrym pomysłem jest też wyeliminowanie spożycia produktów rafinowanych, przetworzonych i błyskawicznych, ponieważ znajdująca się tam duża liczba sztucznych konserwantów, cukru i soli nie jest potrzebna naszemu organizmowi.

W ciągu następnego stresującego dnia postaraj się skorzystać z powyższych rad i pomóż swojemu organizmowi poprzez produkty, które mu dostarczasz. Dzień rozpocznij od trzech filiżanek przegotowanej wody z cytryną lub imbirem – taki tonik oczyści wątrobę. Jedz dużo warzyw i owoców na surowo, których składniki odżywcze pozwolą zwalczyć stres. Dodatkowo postaraj się porządnie wyspać i wybrać na spokojny spacer.  Pozwól organizmowi na osiągnięcie stanu równowagi. Jedzenie może leczyć! Efekty dojrzysz szybciej, niż Ci się to wydaje!

Autor: Paulina Anna Galanciak