Jakie cenne produkty spożywcze przywieźć z wycieczki w góry?

Turystyka górska i regionalne przysmaki

Często jadąc na wakacje, ferie czy weekend w góry wracamy z pamiątkami i przeróżnymi smakołykami.

Co poza najbardziej znanym oscypkiem?

Najczęściej są to wyroby regionalne, czyli wszystkie góralskie przepyszne produkty spożywcze. Oprócz tradycyjnych oscypków i możemy również zaopatrzyć się korbacze, bryndzę podhalańską, bundzę i redykołki. 

Inne tradycyjne sery góralskie

Każdy z tych pysznych serów różni się czymś od siebie. Na przykład oscypek wrzecionowaty wytwarzany jest z mleka owczego, jest to twardy i wędzony ser  Korbacze z kolei robione są z mleka krowiego. Mogą być wędzone lub niewędzone i wyglądają jak makaronowe nitki. Bryndza jest to podpuszczkowy ser wytworzony z mleka owczego. Ma dość intensywny słony smak, jest biały i przypomina pastę. Bundz to ser owczy. W wyglądzie, konsystencji i smaku podobny jest do sera mozzarella. Redykołka często mylona jest z oscypkiem. Robiona jest z niepasteryzowanego mleka owiec. 

A na deser miód…

Innym naturalnym wyrobem, który możemy przywieźć do domu z wycieczki w góry jest miód. Miody naturalne są bardzo cennym produktem, który warto mieć w swoim domu. Zwykle te naturalne, oryginalne miody nie są niczym zanieczyszczone. Wyprodukowane są z nektaru i zwykle są czyste i mają mnóstwo witamin. Nie są wzbogacone żadnymi dodatkami, syropami czy ziołami.

Właściwości zdrowotne miodu

Prawdziwy miód zawiera wiele witamin i ma szerokie zastosowanie. Posiada on około 300 substancji, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie i nasz organizm, m.in węglowodany białka witaminy A, B1, B2, B6, B12, C czy kwas foliowy. Miód jest bardzo dobry na przeziębienie lub grypę. Można dodawać go do herbaty, trzeba tylko pamiętać, aby była ona ciepła, a nie gorąca. Razem z sokiem z malin i herbatą z lipy tworzy witaminową bombę, która w krótkim czasie poradzi sobie z naszą chorobą.

Oryginalny miód, który chcecie przywieźć z gór ma przyjemny smak, jest bardzo słodki, a po chwili gdy go spróbujemy możemy rozpoznać z czego został zrobiony. Ten produkt ma również mnóstwo właściwości kosmetycznych dlatego powinien znaleźć się w każdej kuchni i łazience. 

Warto przywieźć coś dla siebie z wyjazdu turystycznego

Jeśli więc jesteśmy na wycieczce w górach warto skorzystać i zaopatrzyć się w te przepyszne wyroby regionalne, które są nie tylko zdrowe, ale także pyszne. Z pewnością umilą nam one czas spędzony w domu. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.