Cudowne właściwości powszechnej przyprawy

Oregano - przyprawa

Na hasło „oregano” większości z nas przed oczyma staje pizza. Bardziej kreatywni wymienią kilka innych, powszechnych dań, którym ta aromatyczna przyprawa nadaje wyrazistego smaku i staje się ich znakiem rozpoznawczym. Jednak naprawdę nieliczni wiedzą o tym, że oregano jest najlepszym naturalnym antybiotykiem, ogromnie docenianym przez współczesną medycynę.

Doceniane od stuleci

Obecnie coraz częściej sięga się do starych sprawdzonych metod naszych babć, które jeszcze nie tak dawno uważane były ze przejaw ciemnoty i zabobonu. A przecież nie raz mądrość naszych przodków okazała się skuteczniejsza od współczesnej technologii. Lecznicze właściwości oregano znano już 3 tys. lat przed naszą erą! W Babilonii stosowano je w przypadku dolegliwości chorób układu oddechowego czy serca. Egipcjanie używali tej przyprawy do konserwowania żywności, ale także do pielęgnacji skóry. Arystoteles zauważył, że oregano świetnie odkaża rany. Jednak to za czasów Hipokratesa nastąpiła prawdziwa nobilitacja oregano. Ojciec medycyny stosował je jako panaceum na wszystkie dolegliwości – od kataru po infekcję i zakażenia. Późniejsi medycy poszli jego śladem i polecali ziele na biegunkę, żółtaczkę, łuszczycę, trąd, grzybicę i wszystkie uciążliwe dolegliwości.

Lekarstwo dobre na wszystko

Gorączka, biegunka – obecnie oregano stosowane jest jako skuteczny antybiotyk praktycznie przy każdej łagodniejszej dolegliwości. Zawarte w nim substancje. m.in. karwakrol i tymol, skutecznie niszczą mikroorganizmy chorobotwórcze. Potwierdziły się także spostrzeżenia naszych przodków, oregano leczy infekcje, wściekliznę, dolegliwości serca czy układu oddechowego. W kwiatach, liściach i łodydze oregano znajdują się witaminy K, C, A, B, sole mineralne, a także substancje działające bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Co więcej, wyciąg z oregano skutecznie zabija zarazki (tj. Staphyllococcus, Salmonella, Listeria, Pseudomonas, i E. coli, a także z grup Aspergillus, Giargia, Helicobacter, Campylobacter, Candida, Trichophyton, Shigella, Bacillus) likwiduje pasożyty i pierwotniaki i co ważne, leczy, uciążliwego dla niektórych, wirusa opryszczki.

Odpowiednia dawka oregano działa kojąco na nasz organizm, uspokajając nerwy. Skuteczność zioła polega na tym, że oregano nie tylko nie zabija przyjaznych bakterii, żyjących w układzie pokarmowym, ale, poprzez likwidację „szkodników”, wytwarza dla nich wolną przestrzeń. Potrafi wyleczyć kandydozę jamy ustnej, łagodzi kaszel, znacznie ogranicza skurcze mięśni oraz obniża poziom cukru we krwi, leczy wrzody dwunastnicy czy żołądka, a także likwiduje wzdęcia. Pobudzając wątrobę do wytwarzania żółci, skutecznie oczyszcza organizm poprzez częstsze wydalanie moczu. Może zadziałać nawet w przypadku chorób nowotworowych, gdyż zawiera ogromną ilość antyoksydantów, a przede wszystkim w pełni oddaje pierwszą zasadę Hipokratesa – Mit primum non nocere, gdyż działa na wszystko bez jakichkolwiek skutków ubocznych.

Autor: Beata Marcinowska