Co trzeba wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Aparat ortodontyczny - funckje, zalety, zastosowanie

W dzisiejszych czasach mnóstwo osób decyduje się na aparaty ortodontyczne, dzięki którym każda osoba może pochwalić się pięknym uśmiechem. Po zdjęciu aparatu, pacjenci najczęściej robią sobie wybielanie zębów i mogą cieszyć się uśmiechem, niemalże jak z okładki magazynu.

Aparat ortodontyczny to łatwe narzędzie, jakiego zadaniem jest leczenie niepełnosprawności zgryzu oraz odpowiednie ustawienie zębów. We współzależności od typu wady, stanu zdrowia zębów i wieku chorego, ortodonta wybiera idealnie pasujący oraz zaspokajający potrzebom aparat na zęby. Wielu z nas zakłada aparat zwłaszcza z powodów estetycznych – chcemy mieć proste oraz piękne zęby, żeby lepiej wyglądać. Należałoby jednakże wiedzieć, iż odpowiedni zgryz pozwoli lepiej dbać o czystość jamy ustnej i przeciwdziałać infekcjom, takim jak próchnica lub paradontoza. Aparat na zęby jest zatem środkiem na atrakcyjny uśmiech i sposobem, jaki pozwoli dbać o zdrowie zębów oraz całej jamy ustnej.

Jak funkcjonuje aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny odtwarza właściwe połączenie między żuchwą oraz szczęką i ustawia zęby dobrze w łuku zębowym. Jego oddziaływanie jest niezwykle łatwe, opiera się na oddziaływaniu ścisku na części zębów wywołując ich przemieszczanie. Poprawa zębów przebiega dosyć długo, od 1 roku do 3 lat. Aparaty zębowe działają poprzez 24 godziny na dzień, co jest ich dużą korzyścią. Podczas przesuwania zęba tkanka kostna podlega nawarstwieniu, natomiast w miejscu, na jakie ząb jest przemieszczany dochodzi do zaniku tkanki kostnej. Leczenie ortodontyczne jest tak długie ze względu na rzeczone mechanizmy, jakie nie występują w takim samym tempie – kość szybciej znika, aniżeli się regeneruje.

Zakładanie aparatu ortodontycznego

Samo zakładanie aparatu nie boli, lecz wymaga wytrwałości, gdyż trwa ok. półtorej godziny. Specjalista wpierw myje zęby, natomiast następnie we współzależności od typu sprzętu klei do zębów trzonowych metaliczne pierścienie bądź zakłada na nie tuby, natomiast do „przodu” każdego zęba nakłada zamki (niewielkie kosteczki). Poprzez zamki przewleka cieniutki drucik, jaki wpływa na zęby z daną siłą, kierując je wobec siebie bądź obracając dookoła swej osi. Zamki, jakie zwracają w aparacie szczególnie uwagę, mogą być wykonane z rozmaitych materiałów: metalu, porcelany, akrylu lub kryształu.