Biżuteria ekOryginalna

Eko bizuteria wykonana z metalu - z kapsli

Pasuje do wszystkiego – zakładamy ją na zakupy, na spacer, na spotkania i na randki. Biżuteria, bo o niej mowa, istnieje od wieków w kobiecej i męskiej garderobie. Wykonywana z najlepszych kruszców, najdroższych kamieni miała błyszczeć, upiększać i stanowić o potędze osoby, która ją zakładała. Od wieków nic się nie zmieniło, biżuteria dalej określa status i podkreśla indywidualny styl. Z pewną różnicą – o oryginalności już nie przesądzają diamenty utkane w złocie, lecz… surowce wtórne i naturalne. Patyki, nitki, skrawki materiałów, kamyki, kapsle wyznaczają nowe trendy w projektowaniu biżuterii. Niemożliwe? Przekonajcie się sami.

REUSE i elegancja

Każda kobieta posiada, na pewno, małą kolekcję kolczyków, wisiorków, bransoletek i innych dodatków. Każda z nas stara się również wyszukać taką biżuterię, której nie znalazłaby u żadnej swojej koleżanki. Kto nie lubi być oryginalny? Potrzebom tego rodzaju wychodzą pomysłowi projektanci reuse-jewelry, których wyobraźnia wykracza poza wszelkie oczekiwania.

Eko naszyjnik z metalowych kapsli

W tworzeniu biżuterii ekologicznej widoczne są dwa nurty. Jeden czerpie pomysły z surowców wtórnych – puszek, zegarków, kluczyków itp., drugi – koncentruje się na naturalnych materiałach typu: kawałki drewna, kamyki, suszone kwiaty… Oba nurty są bardzo oryginalne, prezentują się niezwykle ciekawie i na pewno wywołają falę zainteresowania.

Ekologiczna bransoleta z kapsli

Ale metale!

Kolczyki z puszek wyglądają uroczo oraz mogą być trendy, jeśli wykonane będą z opakowań po markowych napojach. Aluminium wydało się projektantom bardzo wdzięcznym tworzywem, wobec tego w ofercie recycle-jewlery można znaleźć także brosze, bransoletki z kapsli, wisiorki.

Eko kolczyki, branolsetka i wisiorek

Idąc tropem „metali” obecne są w biżuterii również mechanizmy zegarków, śrubki, nakrętki, części komputerów i innych urządzeń elektrycznych. Pierścionek z tarczą po niedziałającym zegarku czy bransoletki ze śrubek, kolczyki z elementami mechanizmów urządzeń, wisiorki czy bransoletki z cyngielków po puszkach wyglądają nie tylko industrialnie. Można je wzbogacić dodatkowymi elementami, czysto „jubilerskimi”, jak i skrawkami materiałów, sznurkami, szkiełkami i wtedy efekt jest oszałamiający.

Biżutera eko - naszyjnik, kolczyki, branoletka

Materiały nie tylko na ubrania…

Len, bawełna, dżins… i tutaj wyobraźnia projektantów nie zna granic. Wykorzystywane są również tekstylia z odzieżą związane, np. guziki, suwaki. Broszki wykonane z kilkunastocentymetrowych zamków błyskawicznych, spiętych w kwiaty czy inne wymyślne kształty albo z samych metalowych części suwaków wyglądają bardzo ciekawie. Główki zamków można także wykorzystać do wykonania pierścionków czy kolczyków po drobnym liftingu – na przykład przemalowaniu czy dodaniu kilku detali.

Podobnie guziki, które można łączyć w korale czy stosować osobno do produkcji kolczyków czy oczek do pierścionków.

W internetowych sklepach popularnością cieszą się bransoletki i korale tworzone z lnianych nitek i kamieni, kluczyków, kul ceramicznych, które sprawiają wrażenie niezwykle eleganckich dodatków. Podobnie broszki, kolczyki z filcu, wisiorki z materiałowych łatek prezentują się świetnie i pasują do każdej okazji. W materiałowej upcyklingowej biżuterii dowolność faktur, kolorów jest absolutnie dopuszczalna. Ten rodzaj biżuterii posiada jeszcze jedną zaletę – jest w miarę łatwy w wykonaniu, ponieważ tutoriale można wyszukać w Internecie, a skrawki znajdą się na pewno w każdym domu. Wystarczy poszukać inspiracji u profesjonalistów.

…a gazeta nie tylko do czytania!

Makulatura daje niezliczone możliwości zwolennikom ekodesignu w projektowaniu mebli i elementów wyposażenia. Z papieru „szyte” są również ubrania, a skoro mowa o odzieży to muszą być też dodatki – oczywiście „papierowe”. Efekt zależy od tego, w jaki sposób makulatura zostanie spożytkowana. Z masy papierowej powstają głównie kulki, elementy dekoracyjne, ze skręconego papieru tworzone są z reguły całe bryły kolczyków, bransoletek itp.

Ekologiczna biżuteria z papieru

Modne i naturalne!

Czas na surowce otrzymywane bezpośrednio od Matki Ziemi. Ich największą zaletą, oprócz naturalnego pochodzenia i łatwej degradowalności w środowisku, jest sposób pozyskiwania. Nie trzeba grzebać w urządzeniach, ani przeszukiwać szuflad swoich i u znajomych, wystarczy przejść się do lasu, parku czy nad rzekę. Z takich ekspedycji wrócimy z kieszeniami pełnych skarbów, które własnoręcznie możemy przerobić w gustowną biżuterię.

Do projektowania naszyjników, kolczyków wykorzystywane są głównie kawałki drewna – kora, patyki. Drewno można przyozdobić suszonymi kwiatami, sznurkami, rzemykami, jak i łączyć z materiałami sztucznymi recyklingowanymi. Wyglądają bardzo ciekawie i mocno podkreślają związek człowieka z przyrodą. Nawiązują również do korzeni biżuterii w ogóle, ponieważ pierwsze dodatki wykonywane były właśnie z najprostszych i naturalnych surowców, które dopiero później wyparły ekskluzywne złota i drogocenne kamienie.

A propos kamieni… Ciekawie prezentują się kamienie zwykłe: polne, przydrożne, rzeczne, morskie… I tutaj podobnie można łączyć kamienie zbliżonej barwy, kształtu, jak i surowce kompletnie różne. Na polskim rynku pojawiły się projektantki biżuterii wykonanej z… czarnego węgla. Tworzą oryginalne pierścionki, kolczyki i inne dodatki.

W tworzeniu kolczyków można wykorzystywać wszelkie dary natury łącznie z szyszkami, żołędziami, muszelkami, ziarnami, w tym i kawy, pod warunkiem, że surowce będą dobrze zabezpieczone i nie zmyje ich żaden deszcz ani nie przesuszy słońce.

Korale, bransoletki wykonywane są z reguły z rzemieni, skóry, nitek z dodatkami kamieni, drewnianych lub filcowych kulek. W grę wchodzą również włóczki, koronki.

Ekologiczna biżuteria jest przebojowa!

Biżuteria recyklingowa lub tworzona z naturalnych surowców podbija światowe rynki. Jest niepowtarzalna, lekka, a przede wszystkim bezpieczna dla środowiska, biodegradowalna, nadaje się na każde okazje. Noszą ją znane osoby m.in. Natalie Portman, znana z promowania zdrowego stylu życia i troski o środowisko. Biżuteria ekologiczna świetnie nadaję się również na prezent (na przykład z okazji Dnia Ziemi), jak i do zabawy z dziećmi. Nie tylko rozwija kreatywność, ale także zdolności manualne.

W Stanach Zjednoczonych projektanci reuse-jewelry zakładają własne przedsiębiorstwa, które powoli stają się rozpoznawalnymi markami. Inicjatyw proekologicznych jest więcej. W Australii powstała ogólnie dostępna akcja tworzenia biżuterii z zużytych telefonów komórkowych, a w Stanach Zjednoczonych akcja charytatywna „Wear Your Music”. Twórcy tej akcji powiązali dbałość o środowisko z potrzebami ludzi. Na stronie internetowej projektu (www.wearyourmusic.org) można kupić bransoletkę wykonaną ze strun gitarowych znanych muzyków, m.in. Erica Claptona, Briana Adamsa, Carlosa Santany i wielu ciekawych twórców.

Również polskie witryny i lokalni rzemieślnicy-artyści (np. Anna Orska) tworzą i sprzedają eko-biżuterię. Wystarczy dobrze poszukać w Internecie gotowych projektów, jak i tutoriali dla chcących własnoręcznie przygotować sobie ekologiczne dodatki.

Autor: Magdalena Gawlak

– Zdjęcia wykorzystane w artykule dotyczące ozdób z metalu pochodzą ze strony www.kotik-design.com. Za możliwość ich wykorzystania dziękujemy Yoav Kotik :).

– Zdjęcia dotyczące bizuterii z papieru pochodzą ze strony: http://krakow.olx.pl/ekologiczna-bizuteria-z-papieru-iid-246006989