W zdrowym ciele, zdrowy duch – o zbawiennym wpływie gimnastyki wodnej

Aqua aerobik w basenie

Nie od dziś wiadomo, że im więcej się ruszamy, tym lepiej prosperuje nasz organizm. Ruch wpływa korzystnie na metabolizm, na kondycję stawów, a przy okazji pomaga utrzymać figurę. Siłownie oferują wiele rodzajów treningów – od najmniej wyczerpujących, po zajęcia wyciskające pot do ostatniej kropelki. Co w przypadku osób, których kondycja i stan zdrowia nie pozwalają na „wymagające” ćwiczenia?

Jak ryba w wodzie

Idealnym rozwiązaniem okazuje się basen. Zajęcia w wodzie posiadają bardzo wiele zalet, zwłaszcza powinny z nich skorzystać osoby, które z różnych względów są ograniczone ruchowo. Nie trzeba umieć pływać, aby móc zapisać się na aqua aerobik, bo o nim mowa. Jak wynika z badań ciało w wodzie waży ok. 90% mniej, zatem stawy i kości czują się „odciążone” a zajęcia się całkowicie bezpieczne nawet dla osób z dolegliwościami układu kostno-stawowego. Z drugiej strony opór, jaki sprawia woda, pozwala na wykonywanie trudniejszych ćwiczeń, z którymi w normalnych warunkach mogłyby pojawić się problemy. Zatem angażowanych jest więcej partii mięśni a ćwiczenia w basenie są skuteczniejsze, ponieważ „wymuszają” większy wysiłek, którego w wodzie prawie się nie czuje. W tej formie zajęć ruchowych mogą zatem uczestniczyć wszyscy, ale głównie poleca się je osobom z problemami kręgosłupa, cierpiącym na osteoporozę, skarżącym się na stawy, jak i borykającym się z nadwagą. Z ćwiczeń mogą korzystać również osoby po złamaniach kończyn, skręceniach, zwichnięciach oraz z wadami postawy.

Jak każda forma ruchu i ćwiczenia w wodzie pomagają zredukować tkankę tłuszczową, a tym samym rozbijają pomarańczową skórkę. Poprzez zajęcia w wodzie umacniamy także stawy, ścięgna i mięśnie. Ćwiczenia stanowią zatem pewien rodzaj rehabilitacji. Aqua aerobik wpływa pozytywnie również na układ krążenia, zwiększając wydolność pracy serca. A przy okazji stanowią niezłą frajdę, pomagającą zapomnieć o wszystkich „stresach” i dolegliwościach.

Rodzaje ćwiczeń

Dla osób w wieku senioralnym zaleca się ćwiczenia o łagodnym charakterze. Najczęściej wykorzystuje się ćwiczenia rozciągające, ogólnorozwojowe i oddechowe, które również mają działanie terapeutyczne. Dobrze poprowadzone zajęcia powinny najpierw rozgrzać mięśnie -następnie przejść do poprawy ich ogólnego stanu, ostatnią fazę stanowią ćwiczenia relaksacyjne. Często wykorzystuje się dostępne na basenie „akcesoria”, np. tzw. makarony, deski, piankowe hantle, dyski, piłki itp. Podczas zajęć organizm nie czuje się obciążony, ruchy są lekkie i płynne, a korzysta na tym nie tylko kondycja, ale również samopoczucie. Podczas aqua aerobiku prawie nie czuje się zmęczenia, chociaż mięśnie intensywnie pracują. Możemy być również pewni, że nie zagrożą nam żadne kontuzje. Zatem ćwiczenia w wodzie są w pełni bezpieczne. Jedyną barierą są choroby skórne, trudno gojące się rany, owrzodzenia, dlatego warto przed zapisaniem się na zajęcia skonsultować swój wybór z lekarzem.

Oprócz zajęć aerobowych, popularny jest również aqua walking, czyli marsz w wodzie. Angażuje on cały organizm, poprawia elastyczność mięśni i stawów, sprzyja zwiększeniu wydolności oddechowej, poprawia krążenie, relaksuje i wprawia w dobry nastrój.

Autor: Magdalena Gawlak

Tytułowe zdjęcie pobrano z serwisu Flickre.com na licencji Creative Commons 2.0 od Aspaonline.