Spokojny sen jest niezwykle ważny dla zarówno dla naszego ciała, jak i ducha. Dzięki niemu nasz organizm lepiej pracuje, łatwiej jest mu zwalczyć wszelkie choroby i infekcje. Budzimy się rano wypoczęci i mamy więcej motywacji do działania, a wszelkie problemy wydają się mniejsze. Dorośli są bardziej wydajni w pracy, a dzieciom łatwiej jest skupić się nad szkolnymi zadaniami. Warto więc dbać o to, żeby dobrze się wysypiać.
Wieczorne jedzenie
Chyba każdy z nas słyszał o tym, że niezdrowo jest jeść przed snem. Niektórzy nie wiedzą natomiast dlaczego tak jest.
Oczywiste jest to, że podczas snu nasza aktywność fizyczna zmniejsza się. Kiedy śpimy zużywamy mniej energii, a przemiana materii obniża się. W momencie kiedy spożyjemy syty posiłek przed pójściem spać odkłada się nam tkanka tłuszczowa, więc tyjemy. Objadając się przed snem każdego dnia możemy być niemal pewni, że za jakiś czas podczas wizyty w sklepie odzieżowym okaże się, że trzeba będzie kupić spodnie o rozmiar większe. Nie oznacza to jednak, że musimy kłaść się spać z pustym, burczącym z głodu brzuchem.
Produkty polecane i te, których lepiej unikać
Na około 3 godziny przed snem warto zjeść lekkostrawną kolację. Dzięki temu nie jesteśmy skazani na problemy z zaśnięciem, ale też nie musimy się martwić, co pokaże nam waga, kiedy na nią staniemy. Najbardziej odpowiednie produkty to żywność bogata w białko np. chudy nabiał, wędliny, ryby, mięso drobiowe (gotowane na parze lub pieczone) oraz warzywa. Wieczorem dobrze jest wypić filiżankę ziołowej herbaty, melisy, mięty lub rumianku, które działają uspokajająco, zatem mogą pomóc w zaśnięciu.
Zdecydowanie należy unikać wieczornego jedzenia produktów typu fast food, słone i słodkie przekąski lepiej odłożyć na półkę, a biały ryż i makaron zamienić na te w wersji brązowej. Jeśli chodzi o napoje należy odstawić wieczorne picie napojów słodkich, gazowanych, a także kawy, która zawiera kofeinę i przeszkadza w zaśnięciu. Kofeinę zawiera też czekolada. Przed pójściem do łóżka należy unikać nawet tej zdrowej – gorzkiej czekolady.
Jak widać powyżej wybór dań na kolację wcale nie jest ubogi. Możemy jeść wieczorem i nie tyć, nie narażając się też na uczucie głodu.
Alkohol i inne używki
Rozpoczyna się wiosenno-letni czas grillowania, podczas którego nie tylko spożywamy ciężkostrawne potrawy, ale także wszelkiego rodzaju alkohole. Jak spożycie procentowych trunków wpływa na naszą zdolność zasypiania? Większość ludzi uważa, że alkohol działa prawie jak środek nasenny. Rzeczywiście po wypiciu alkoholu stajemy się senni i szybciej zasypiamy. Jednak wpływa on negatywnie na jakość naszego snu. Sen staje się krótszy i jest bardziej płytki. Nasz organizm nie wypoczywa, więc następnego dnia jesteśmy zmęczeni i czujemy się niewyspani.
„Sport to zdrowie”
Chyba każdy z nas zna to stwierdzenie. Trudno się z tym nie zgodzić. Sport poprawia naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Podczas wysiłku uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Jak uprawianie sportu wpływa na nasze zdolności do zasypiania? Okazuje się, że uprawianie sportu wieczorem, tuż przed snem nie jest najlepszym pomysłem. Po większym wysiłku nasz organizm jest pobudzony, więc możemy mieć problemy z zaśnięciem. Wielbicieli sportu zachęcam zatem do oddawania się swojej pasji w godzinach porannych lub południowych.
Dbając o dobry sen możemy w łatwy sposób poprawić swoje codzienne samopoczucie. Nie trzeba wiele, żeby lepiej spać. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Jeśli będziemy dobrze się wysypiać, będziemy zdrowsi i szczęśliwsi. Nie zapominajmy, że przecież zdrowie jest najważniejsze.
Autor: Magdalena Nowak