Mężczyzno: czy wszystko u Ciebie gra? Jak często badasz siebie samego, a jak często swój samochód?

mężczyźni badania

„Czy wszystko gra?” to ogólnopolska kampania profilaktyczna skierowana do aktywnych na różnych polach życiowych kobiet i mężczyzn. Zapracowani, obciążeni obowiązkami, zajęci opieką nad rodziną, dziećmi zaniedbujemy siebie. W tym zaniedbywaniu siebie przeważają panowie, którzy co prawda świetnie i regularnie dbają o swoje samochody, jeżdżąc z nimi na doroczne przeglądy, jednak jeśli chodzi o własną diagnostykę to badają się 3 razy rzadziej od pań! 

Panowie zaczynają się częściej badać dopiero po 50. – tak wynika ze statystyk Laboratoriów DIAGNOSTYKA. Dla przykładu badania PSA – markera prostaty, czyli gruczołu krokowego, który – dla jasności – mają tylko panowie, nie wykonuje co trzeci Polak z grupy ryzyka, co trzeci cierpi też na nadciśnienie tętnicze, a co drugi ma podwyższony cholesterol.

Tymczasem badania laboratoryjne to najtańsze źródło informacji diagnostycznej, badania są podstawą około 60% decyzji lekarskich i generują około 10% kosztów opieki zdrowotnej – tak wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Niestety w Polsce wykonuje się ich za mało, 85% z nich zlecają szpitale, z czego można wywnioskować, że badania wykonuje się już w momencie wystąpienia choroby a nie przed jej objawami.

DIAGNOSTYKA zachęca do odwrócenia tego trendu – badajmy się na bieżąco i zapobiegajmy zamiast leczyć. Zachętą do badań są specjalne kampanie profilaktyczne skierowane zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet w różnym wieku, dla dzieci, osób starszych, z których do tej pory skorzystało kilkaset tysięcy osób. Przez najbliższe 3 miesiące, począwszy od 11 września potrwa kampania dla mężczyzn, panowie w specjalnie obniżonej o ponad 50% cenie będą mogli wykonać 15 ogólnych, przekrojowych badań oraz badania szczególne, tzw. intymne.

Panowie, ilu z Was wykonało choć raz w życiu badania urogenitalne?

O ile kobiety mają wrodzoną potrzebę chodzenia do ginekologa, jest to dla nich coś zupełnie naturalnego, o tyle panowie chodzą niechętnie do urologa, najczęściej dopiero wtedy, kiedy mają objawy choroby. Natomiast patogeny chorób intymnych charakteryzują się tym, że najczęściej przebiegają bezobjawowo, mężczyźni są nosicielami, a objawowo chorują ich partnerki. Zatem to badanie to też zaproszenie do tego, żeby zadbać o swoją dziewczynę, żonę. Co ważne badania będą wykonywane z moczu, nie trzeba iść na wizytę z pobraniem wymazu z cewki moczowej, co dla większości panów jest uważane za dyskomfortowe, wystarczy dostarczyć próbkę porannego moczu.

Jakie badania wchodzą w skład pakietów?

Pakiet ogólny: morfologia, OB, CRP (maker stanów zapalnych), fibrynogen (wskaźnik układu krzepnięcia krwi), D-dimer (kontrola zakrzepicy), lipidogram czyli cholesterol całkowity, cholesterol HLD i LDL oraz trójglicerydy, glukoza, ALT i GGTP (kontrola wątroby), kreatynina i kwas moczowy (badanie funkcji nerek), magnez, badania hormonalne (TSH i testosteron) oraz wspomniane wcześniej PSA, marker prostaty.

W pakiecie specjalistycznym stawiamy na zdrowie intymne i partnerstwo. Proponujemy zestaw sześciu patogenów powodujących atypowe infekcje dróg moczowo-płciowych, w zestawie znajdziemy badania patogenów m.in. chlamydii, mycoplasm, ureoplasm, rzęsistka pochwowego. Kampania potrwa od 11 września do 30 listopada 2017 roku, vouchery na badanie można pobrać ze strony www.wszystkogra.diagnostyka.pl dodatkowo można będzie wygrać wartościowe nagrody – pobyty dwuosobowe z zabiegami w Hotelu Centuria Wellness & SPA, zestawy nagród od Fundacji ZIKO dla Zdrowia – zestawy kosmetyków i torebki marki Wojewodzic. Vouchery na badania można będzie zrealizować do końca grudnia 2017.

Na koniec apel do kobiet – żon, partnerek, matek – zadbajcie o swoich mężczyzn, możecie same pobrać voucher ze strony DIAGNOSTYKI i wysłać swojego mężczyznę na badania, nie czekając aż on sam to zrobi. Skoro to takie trudne dla panów to może lepiej to zaakceptować niż z tym walczyć i nieco im ułatwić dotarcie do najbliższego punktu pobrań. Pojemniki na mocz można pobrać bezpłatnie we wszystkich punktach sieci DIAGNOSTYKA, lub kupić w najbliższej aptece.