„Lagom. Szwedzka sztuka życia” Linnea Dunne

lagom recenzja

Zdarza się, że czasami popadamy w życiu z jednej skrajności w drugą. Albo otaczamy się zbyt wieloma przedmiotami, albo mamy ich za mało. Tak jest ze wszystkimi aspektami. Kiedy uświadomimy sobie ową prawdę, przez pewien czas łapiemy „środek”, jednak w następnej chwili ponownie zbaczamy z obranego toru na ten, który chcieliśmy na stałe porzucić.

Jest jednak podpowiedź, co zrobić, by mieć „nie za mało, nie za dużo, w sam raz”. Lagom to sztuka ograniczenia się do tego, co wystarczające, równowagi i umiaru. Dotyczy to każdej sfery życia: gotowania, mody, wystroju wnętrz, sportu. Lagom obejmuje też relacje międzyludzkie. W tej sztuce chodzi o to, aby się napełnić, ale nie przepełnić. Stosując Lagom, prócz szeregu korzyści dla człowieka, jest ich również wiele w kontekście środowiska. Pomaga on stać się bardziej świadomym konsumentem, wskazuje jak założyć i pielęgnować własne uprawy, zachęca do podejmowania wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu, podpowiada jak prowadzić zrównoważone i szczęśliwe życie.

Poradnik Dunne to siedem rozdziałów, o różnej tematyce, wzbogaconych o krótkie, ale cenne rady oraz ciekawostki i fotografie. W dziale żywienia znajduje się wiele inspirujących przepisów na szwedzkie przysmaki, które można z powodzeniem wykonać w domowych warunkach.

„Lagom. Szwedzka sztuka życia” opiera się na konkretnych przykładach. Czytelnik poszerzy swoją wiedzę o wiele zagadnień, na przykład dowie się kilku rzeczy o fika – celebracji przerwy na kawę czy o fredagsmys – piątkowych wieczorach spędzanych w gronie rodziny i przyjaciół. Oprócz tego niniejsza książka daje możliwość zagłębienia się i zaczerpnięcia trochę ze szwedzkiej kultury, dzięki pochodzeniu autorki książki.

 

Agnieszka Miśkowiec