Kochać nie tylko w Walentynki

Kochać nie tylko w Walentynki

Małżeństwa z długim stażem, długoletnie związki partnerskie, poszukujący miłości i po raz pierwszy zakochani – w tym dniu wiele osób chce w sposób niezwykły uczcić Święto Zakochanych. Jak twierdzi psycholog SWPS, to wpływ kultury zachodniej, która gloryfikuje idealną miłość. Co warto zrobić 14 lutego, aby przez pozostałe dni w roku cieszyć się udaną relacją z bliską osobą – radzą psychologowie SWPS.

Miłość od pierwszego wejrzenia, zakochanie do końca życia, zauroczenie na zabój – takie obrazy wielkiego uczucia tkwią w umysłach ludzi dzięki kulturze, tradycji i normom społecznym. – Przedstawienie kultury zachodniej hołdują przekonaniu, że ludzie pobierają się, bo po prostu kochają się – mówi prof. Katarzyna Popiołek, psycholog SWPS Katowice i dodaje, że w prawdziwym życiu zwycięża jednak natura. – Niestety namiętność nie może trwać wiecznie, bo człowiek spaliłyby się i nie miał czasu na dzieci, pracę i zmianę świata. Namiętność musi wygasnąć, ale nie zostawia nas w pustce, bo jednocześnie tworzy się intymność – dodaje prof. Popiołek.

Co zrobić, aby randka w Walentynki przerodziła się w poważną relację? – Warto zadbać o wiele aspektów między innymi o komunikację emocjonalną, mówić, o swoich potrzebach, lękach, ważnych aspektach w relacji z drugą osobą – mówi Izabela Jąderek, seksuolog SWPS. Badania seksuologów pokazują, że seks powinien współistnieć z bliskością emocjonalną. – Aby seks był dopełnieniem miłości warto, aby partnerzy wcześniej się poznali tak, aby nie łączyła ich tylko relacja fizyczna – dodaje Izabela Jąderek.