Jak pozbyć się bólu gardła przy przełykaniu?

Metody na bół gardła

Ból gardła przy przełykaniu jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, którą każdy z nas dobrze zna. Niejednokrotnie zdarza się tak, że czujemy silny ból podczas przełykania. Jest to objawem zakażenia górnych dróg oddechowych

Skąd bierze się ból gardła?

Ból gardła zwykle stanowi objaw wirusowego zapalenia gardła, bardzo często towarzyszy temu także drapanie w gardle, suchość czy pieczenie. Najczęstszymi przyczynami bólu gardła podczas przełykania jest przeziębienie, to właśnie od niego wszystko się zaczyna. Może to być także grypa, zapalenie migdałków bądź wirusowe czy grzybicze zapalenie gardła. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu i niekoniecznie muszą one wynikać z choroby. Czasami ból gardła może powstać w efekcie reakcji alergicznej lub być spowodowany działaniem ubocznym leków.

Co robić, gdy gardło boli?

Co zatem zrobić, gdy boli nas gardło przy przełykaniu?

Domowe sposoby na ból gardła pojawiający się podczas przełykania bardzo często okazują się najbardziej skuteczne i zwykle niwelują tę dolegliwość. Pozytywne działanie mają także tabletki do ssania, które nawilżają błonę śluzową gardła, inhalacje oraz płukanie gardła różnego rodzaju płukankami. Wiele tego typu preparatów do płukania znajdziemy teraz w aptekach, pamiętajmy jednak by wybierać te, które mają naturalny skład, a także by nie zawierały alkoholu i wykazywały działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, na przykład coś takiego, jak Glimbax.pl. Warto stosować tego typu środki, gdyż przewlekające się infekcje wirusowe mogą w pewnych przypadkach ulec namnożeniu bakteryjnemu, przez co staje się to poważniejszym problemem zdrowotnym. Jeśli takie objawy dopiero się pojawiają, nalezy od razu zacząć stosować takie środki – właśnie po to, żeby zwalczyć infekcję w zarodku.

Antybiotyk nie pomoże na wirusa

Jak wiemy, infekcję wirusową antybiotyk nam nie pomoże, możemy liczyć zatem tylko na domowe sposoby. Jedną z takich metod jest tabletka na suchość w gardle. Takie rozwiążanie jest skuteczne, ponieważ nawilża idealnie śluzówkę gardła. Dobrym sposobem na przyniesienie ulgi bolącemu gardłu jest również płukanie gardła roztworem wody z solą – sól zmniejsza obrzęk w gardle i stan zapalny. Pamiętajmy jednak, żeby woda nie była za gorąca – powinna być tylko ciepła. Można płukać gardło również wodą z wodą utlenioną, co stanowi także taki skuteczny domowy sposób. Istotne jest, żeby podczas takich infekcji dużo pić, najlepiej sprawdzają się ziołowe herbatki, które mają działanie przeciwzapalne i łagodzące.