Urolog jest specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego oraz żeńskiego układu moczowego. Urologia to dziedzina medycyny wielu mężczyznom kojarząca się z ogromnym stresem i poczuciem wstydu. Wynika to oczywiście z metod, których urolog używa do diagnozowania chorób. Należy jednak pamiętać, że przezwyciężenie strachu jest konieczne, gdyż wykrycie schorzenia może uratować zdrowie, a nawet życie.
Kiedy należy odwiedzić urologa?
Do odwiedzin u specjalisty urologa skłonić powinny wszelkie trudności dotyczące nieprawidłowości przy oddawaniu moczu. Do najpopularniejszych problemów zalicza się jego nietrzymanie oraz ból towarzyszący jego oddawaniu. O nieprawidłowościach świadczą także zmiany w wyglądzie moczu. Zmiana jego barwy na ciemną, obecność krwi lub pienienie to sygnał alarmowy, że konieczne jest odwiedzenie urologa. Do lekarza należy udać się także w przypadku zmian w częstotliwości oddawania moczu. Pozostałe objawy, które informują o problemach, to parcie na pęcherz, ból jąder oraz zmiany wyglądu prącia – m. in. zaczerwienienia i obrzęki. Wszelkie zaburzenia życia seksualnego także stanowią powód do wizyty w gabinecie urologicznym.
Do urologa na regularne wizyty udawać się powinni panowie, którzy ukończyli 40 rok życia. Przeprowadzanie profilaktycznych badań pozwala bowiem na odpowiednio wczesne wykrycie niepokojących zmian oraz wczesnych stadiów raka.
Jak wygląda wizyta u urologa?
Na samym początku wizyty lekarz przeprowadza standardowy wywiad lekarski. Dzięki niemu możliwe jest wstępne zdiagnozowanie problemu. Pacjent, opisując swoje dolegliwości, znacznie ułatwia lekarzowi postawienie prawidłowej diagnozy, dlatego należy opowiedzieć dokładnie o swoich problemach – nawet jeśli są bardzo krępujące. Po odbytej rozmowie lekarz decyduje o konieczności przeprowadzeniu dalszych czynności mających na celu rozpoznanie schorzenia. Niezbędne okazać się może badanie jąder oraz prostaty. Nierzadko pomocne będzie także wykonanie USG.
Urolog może zasugerować także przeprowadzenie badania niecieszącego się najlepszą sławą, czyli tak zwanego per rectum. Należy jednak pamiętać, że dzięki specjalnemu żelowi, który niweluje tarcie, jego wykonywanie nie trwa długo oraz nie jest tak bolesne, jak nierzadko się uważa. Wykonanie badania jest kluczowe przy wykrywaniu zmian prostaty. Wcześniejsze wykrycia prostaty umożliwia jego całkowite wyleczenie, zanim zaatakuje inne narządy.
Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym Inter-med, gdzie przyjmuje urolog Katowice.