Butelki PET – zbawienie czy przekleństwo społeczeństwa?

Plastikowe butelki PET - ekologia czy maniana?

Opakowania napojów bezalkoholowych najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego o nazwie PET. Powodem tego są korzyści płynące z tego rozwiązania, które zapewniają producentom, jak również konsumentom opakowania dla 70% produkowanych na świecie napojów bez dodatku alkoholu. Pomimo wszystkich superlatyw płynących z zastosowania butelek PET, istnieje wiele wątpliwości odnośnie ich stosowania.

Co dobrego może zaproponować tworzywo sztuczne PET?

Z uwagi na znikomy ciężar jest to bardzo ekonomiczny w produkcji oraz wymaga mniej energii do transportu. Ponadto zapewnia bezpieczeństwo, ponieważ nie tłucze się, przez co nie stwarza zagrożenia w przypadku złamania lub uszkodzenia. Wygoda to kolejna domena substancji PET, ponieważ bezpieczeństwo z lekkością to dobre połączenie podczas konsumowania nawet w biegu. Kolejnym plusem jest możliwość zamknięcia i ponownego otwierania. Z uwagi na możliwość poddawania recyklingowi, tworzywo sztuczne PET może być używane wielokrotnie. Coraz więcej plastikowych butelek PET wytwarzanych jest ze zużytego tworzywa PET, co gwarantuje zrównoważony rozwój. Oczywiście kluczem do uzyskania tego stanu rzeczy jest segregacja odpadów. W tej kwestii wciąż jest wiele do osiągnięcia w społeczeństwie, ale z roku na rok świadomość ludzi w tym zakresie się sukcesywnie zwiększa, również dzięki medialnej edukacji proekologicznej. Następnym “za” w kontekście tworzywa PET jest możliwość dowolnego kształtowania, a przy użyciu dóbr płynących z recyklingu można z łatwością uzyskać pożądany wymiar, co gwarantuje wysoki poziom wydajności. Więcej informacji na powyższy temat uzyskasz za pośrednictwem strony http://www.kosmetyczne-opakowania.pl/.

PET a ekologia

Faktem jest stwierdzenie, że absolutnie wszystkie butelki PET można poddać pod recykling. W przeciągu ostatniej dekady mocno wzrosła świadomość społeczeństwa w zakresie zagrożeń, jakie niesie brak segregacji śmieci, w szczególności plastikowych. Obecnie, według statysty, ok. 60% plastikowych butelek PET z odpadów domowych jest zbieranych do recyklingu. Dla porównania, w roku 2000 było to zaledwie 3%. Potentaci w branży napojów bezalkoholowych zobowiązali się pisemnie do badań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu opakowań na środowisko. Sukcesem jest zmniejszenie na przestrzeni lat rozmiarów opakowań oraz ich gęstości. Mniejsze opakowanie = mniej tworzywa sztucznego w obiegu. Butelki plastikowe PET zostały zmienione, dzięki czemu są o 30% lżejsze niż 15 lat temu.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę w najbliższej przyszłości?

Postępujące globalne ocieplenie oraz zmiana klimatu wymagają natychmiastowych działań w zakresie dbania o ekologię. Właśnie dlatego, zgodnie wszyscy powinniśmy zagwarantować stałe zwiększanie procesu recyklingowego, ponieważ my – ludzie, a więc konsumenci, mamy największy wpływ na ten proceder. Publiczne kampanie przeciwko śmieceniu oraz wsparcie przemysłu dla wszelkich inicjatyw związanych z recyklingiem pomagają ludziom poprawić świadomość w wyżej wymienionym temacie. Odpowiedzialność za pozbywanie się pustej butelki spoczywa również na Tobie!