Biegać każdy może, jednak jednym wychodzi to lepiej, a innym gorzej.
A tak na poważnie to bieganie stanowi jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych na świecie. Dlaczego tak się dzieje? Żeby biegać nie trzeba posiadać wyspecjalizowanego sprzętu, każdy może to robić prawie wszędzie. Jednak jeśli chcemy biegać regularnie powinniśmy dla własnego bezpieczeństwa odpowiednio się do tego przygotować. Łatwo złapać kontuzję, nie tak prosto jednak się jej pozbyć.
Sedno tkwi w bucie
Warto pracować z treningiem wytrzymałościowym i wzmacniać określone partie mięśni, jednak co do jednego specjaliści są zgodni – niezwykle istotny jest odpowiedni wybór obuwia. Jak się okazuje zależy on od ustawienia stopy. Możemy tutaj mówić o supinacji, pronacji lub ustawieniu neutralnym. Właściwe buty będą korygować patologiczne ustawienie stopy, zbliżając ją do pozycji neutralnej, czyli prawidłowej. Położenie stopy sprawdzimy w gabinecie ortopedycznym. Warto też spróbować zbadać nacisk stopy na podłoże przy użyciu aparatu medilogic.
Nawierzchnia ma znaczenie
Ze względu na rodzaj podłoża – po jakim biegamy – powinno się dokonać wyboru butów: outdorowych lub do biegania po asfalcie. Niewłaściwy dobór obuwia skutkować będzie wadliwym amortyzowaniem w czasie biegu, czego skutkiem mogą być groźne urazy (mięśniowe, więzadłowe, torebkowe). Dobrze dobrane buty dają duży komfort podczas pokonywanych kilometrów.
Diagnostyka stopy
Żeby uniknąć kontuzji warto skorzystać z diagnostyki pod kątem ewentualnych zmian w budowie stopy mogących prowadzić do urazów, a także przeprowadzić analizę wysiłku względem urazowości kończyn dolnych. Diagnostyka taka polega na wnikliwym zbadaniu przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę najistotniejszych struktur biorących udział w biegu oraz sprawdzeniu podstawowych wzorców motorycznych w kontekście ruchu w trzech płaszczyznach.
Właściwa rozgrzewka
Prawidłowa rozgrzewka z elementami stretchingu przed rozpoczęciem aktywności fizycznej oraz rozciąganie po zakończonym biegu to podstawa każdego, dobrze rozpoczętego wysiłku. W jej skład powinny wejść ćwiczenia ogólnorozwojowe przygotowujące organizm do prawidłowego wysiłku, np. ruchy ramion, bioder, kolan, kostek. Dla tych, którzy do biegania pragną podejść profesjonalnie istotną rolę odegrać powinna nauka nawyków prawidłowego biegania.
Przeczytałeś nasz artykuł i masz pytania o właściwy trening, kontuzje lub odpowiednią dietę? Nic prostszego, jak znaleźć na nie odpowiedź! Skontaktuj się ze specjalistą z Rehabilitacji św. Łukasza pod numerem telefonu: 33 819 95 20 lub 600 853 818.
Więcej na: Rehabilitacja św. Łukasza.