Łokieć tenisisty – choroba zawodowa pracowników biurowych

Łokieć tenisisty - objawy i leczenie

Łokieć tenisisty to przypadłość, która dotyka… głównie pracowników biurowych, techników oraz informatyków i tak naprawdę ma niewiele wspólnego z tenisem.

Jeszcze w latach ’90 chorobę tę uważano za zapalenie ścięgien i leczono sterydami oraz lekami przeciwzapalnymi. A jak jest naprawdę?

Łokieć tenisisty – objawy

Obecnie wiadomo już, że łokieć tenisisty powstaje na skutek zmian degeneracyjnych – uszkodzenia struktury ścięgien i złego ukrwienia przyczepu ścięgna, spowodowanego np. przeciążeniami lub mikrourazami. Objawia się bólem okolicy łokcia podczas ruchów nadgarstka, np. gdy coś chwytamy, zaciskamy pięść, czy obracamy dłoń. Czasem, gdy zmiana zwyrodnieniowa jest już zaawansowana, ból może pojawiać się również w spoczynku. Przyczyną jest wydzielanie białek, towarzyszące procesowi degeneracyjnemu, które chemicznie oddziałują na okoliczne tkanki i powodują ból.

Jak powstają zmiany degeneracyjne?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, łokieć tenisisty to przede wszystkim dolegliwość, z którą spotykają się osoby pracujące w biurach. Długotrwałe ułożenie rąk w niedogodnej pozycji np. podczas pisania na klawiaturze przy nieprawidłowej pozycji ciała może powodować przeciążenie ręki, a długotrwałe utrzymywanie nieprawidłowego ułożenia rąk, będzie prowadziło do powstawania zmian zwyrodnieniowych. To samo dotyczy np. monterów – wkręcanie śrubek lub inne czynności angażujące pracę przedramion, mogą powodować przeciążenia i powstawanie mikrourazów ścięgien oraz przyczepów.

Ale nie tylko przeciążenie może powodować zmiany zwyrodnieniowe. Inną przyczyną powstawania łokcia tenisisty jest zbyt małe obciążenie ręki pracą; dochodzi wtedy do zaników mięśni, ścięgna słabną i to również sprzyja zmianom degeneracyjnym. Dlatego, warto zadbać o przynajmniej odrobinę wysiłku fizycznego, który wzmocni mięśnie i przyczepy ścięgien w okolicy łokcia.

Łokieć tenisisty – leczenie i rehabilitacja

Zauważywszy pierwsze objawy przemęczenia ręki, warto zainteresować się problemem. Wczesne objawy można złagodzić masażami i fizykoterapią. Warto również włączyć jakiś rodzaj wysiłku fizycznego, który wzmocni mięśnie rąk. Jeśli nie pozwolimy chorobie się rozwijać, nie ma potrzeby leczenia operacyjnego. Niestety, jeśli zmiana dotknęła przyczepu mięśnia i ból nieustępuje, koniecznie należy udać się do ortopedy, który zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie. Gdy powstały zmiany zwyrodnieniowe, ale nie doszło jeszcze do naderwania przyczepu mięśnia, wykorzystuje się terapię wstrząsową (ESWT), czyli poddanie zmienionego chorobowo miejsca działaniu fali uderzeniowej, która pobudza tkankę do regeneracji.

Jednak, gdy doszło już do naderwania przyczepu mięśnia, konieczne jest wypełnienie ubytku. Do uszkodzonego ścięgna wstrzykuje się osocze bogatopłytkowe, pozyskane z krwi pacjenta, które ma za zadanie zregenerować uszkodzone ścięgno. Po wykonanym zabiegu i podczas tworzenia się tzw. blizny, należy rękę oszczędzać, by nie dochodziło do powstawania kolejnych uszkodzeń. W skrajnych przypadkach, gdy ścięgna nie da się już uratować, może być konieczna operacja odcięcia przyczepu i usunięcia zdegenerowanej tkanki.

Łokieć tenisisty – lepiej zapobiegać niż leczyć

Łokieć tenisisty to poważne schorzenie o bardzo przykrych skutkach. Można temu jednak łatwo przeciwdziałać, zachowując odpowiednią postawę podczas pracy przy komputerze, robiąc odpoczynki i wzmacniając mięśnie poprzez odpowiednie ćwiczenia wykonywane np. podczas przerwy w pracy.

Autor: artykuł powstał przy merytorycznej pomocy rehabilitacji fizjoarena.pl