Botwinka – zastrzyk wiosennego zdrowia

botwinka właściwości

Młode korzenie i liście buraka ćwikłowego, inaczej botwinka, to ogromna dawka minerałów i witamin. Była wykorzystywana już w IV w. p.n.e. Korzyści ze spożywania botwinki są zaskakujące, a jej wartości niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Właściwości botwiny

Botwinę cechuje niska wartość kaloryczna – tylko 20kcal/100g, dlatego poleca się uwzględniać ją w zdrowej diecie. Pozytywnie wpływa na układ nerwowy zmniejszając stany napięcia, niweluje stres, a także wspomaga koncentrację. Warto również wiedzieć, że botwina obniża cholesterol, zwalcza nadciśnienie, a spożywając ją łatwiej utrzymać prawidłową równowagę kwasowo-zasadową. Botwina to warzywo bogate w kwas foliowy, dlatego zaleca się ją kobietom w ciąży. Ponadto chroni serce oraz zwalcza niedoskonałości skóry. W botwinie znajduje się 13 antyoksydantów, które poprawiają krążenie krwi, przeciwdziałają procesom starzenia i działają antynowotworowo.

Jak podawać botwinę?

Młode liście oraz korzenie buraka ćwikłowego najczęściej królują na stołach w postaci zupy – zimą, chłodnika – latem. Jednak nie jest to jedyny sposób na spożywanie tego warzywa. Można wykorzystać botwinę jako składnik farszu do naleśników bądź pierogów. Trzeba wiedzieć, że wspaniale współgra z serem feta, czosnkiem oraz szpinakiem. Botwinkę warto też dodać do sałatek. Zachęcamy do wypróbowania jej na surowo, lub w postaci koktajlu opartego np. na  jogurcie.

Tradycyjna zupa z wykorzystaniem botwiny

Składniki:

  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • 250 ml śmietany 18%,
  • 1 łyżka masła,
  • 2 marchewki,
  • 1 pietruszka,
  • 1 łyżeczka mąki,
  • 2 litry bulionu warzywnego bądź mięsnego,
  • 1/2 kg botwinki z buraczkami.

Przygotowanie:

Pietruszkę oraz marchewkę należy obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, po czym wrzucić na gotujący się bulion i gotować przez ok. 5 minut. Następnie botwinę trzeba umyć, buraczki obrać i posiekać albo zetrzeć na tarce o dużych oczkach, a liście posiekać. To wszystko należy dodać do wywaru i gotować kilka minut na wolnym ogniu do miękkości. W tym czasie mąkę połączyć z 2 – 3 łyżkami zimnej wody i wymieszać ze śmietaną, po czym dodać kilka łyżek wywaru i wymieszać. Następnie wlać do zupy i zagotować na umiarkowanym ogniu. Mieszając dodać masło. W etapie końcowym doprawić sokiem z cytryny.

 

Agnieszka Miśkowiec