Rosnąca świadomość dotycząca podstaw zdrowego żywienia sprawia, że zwracamy większą uwagę na odpowiednie bilansowanie diety i stosowanie suplementów. Obecnie jednym z popularniejszych środków sprzyjających zdrowej diecie jest młody jęczmień określany zamiennie także jako zielony jęczmień.
Zapewne każdy zastanawia się, jaka jest przyczyna tego, że zielony jęczmień – ten niepozorny suplement cieszy się tak dużym zainteresowaniem.
Zielony jęczmień – właściwości odżywcze
Zielony jęczmień dzięki dużej zawartości błonnika (ok. 26 g w 100 g sproszkowanej trawy) pozytywnie wpływa na przemianę materii. W związku z tym powinny spożywać go osoby walczące z nadmiarowymi kilogramami. Dlatego najbardziej chyba znany jest jako suplement na odchudzanie. Należy pamiętać jednak, że młody jęczmień jest środkiem wspomagającym, a nie zamiennikiem zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.
Zielony jęczmień zawiera więcej witaminy C niż sok pomarańczowy oraz szereg innych witamin i cennych makro- i mikroelementów. Znajdziemy w nim wszystkie niezbędne egzogenne aminokwasy (czyli takie, których organizm nie może sam syntezować i należy je dostarczać z zewnętrznych źródeł) oraz antyoksydanty, które wymiatają wolne rodniki.
Młody jęczmień jest też bogaty w magnez, który powinien być przyjmowany szczególnie w okresach zwiększonego stresu. Dodatkowo, w jęczmieniu znajdziemy potas, który działa synergistycznie z magnezem, regulując pracę serca.
Zielony jęczmień wykazuje również działanie przeciwzapalne, dlatego polecany jest m.in. przy bólach żołądka. Ponadto dzięki dużej zawartości chlorofilu, młody jęczmień pomaga w odkwaszaniu organizmu, co jest szczególnie ważne dla osób z zaburzoną równowagą kwasowo-zasadową żołądka.
Zielony jęczmień – w jakiej formie spożywać?
Na rynku dostępny jest szereg preparatów zawierających zielony jęczmień. Najpopularniejsze są tabletki i proszek. Proszek produkowany jest na dwa sposoby:
- Poprzez wyciskanie soku z młodej trawy jęczmiennej i odparowanie wody pod ciśnieniem.
- Suszenie trawy jęczmiennej w wysokiej temperaturze i sproszkowaniu jej.
Najlepszy jest proszek jęczmienny uzyskany pierwszym sposobem, czyli przez wyciskanie soku z trawy. Stosowana w drugim sposobie wysoka temperatura sprzyja rozkładowi niektórych związków zawartych w młodym jęczmieniu.
Tabletki natomiast, są idealną opcją dla osób, które nie są w stanie przekonać się do charakterystycznego smaku proszku.
Niezależnie od formy preparatu, powinno wybierać się te z odpowiednimi certyfikatami. Z reguły mają wyższą cenę, ale możemy mieć pewność, że pochodzą z odpowiednich źródeł i nie są pozbawione cennych właściwości odżywczych.
Jak przygotować zielony jęczmień?
Łyżeczkę jęczmienia młodego rozpuszczamy w szklance wody lub soku – w zależności od naszych upodobań. Ważne, żeby płyn miał temperaturę pokojową, ponieważ wysoka temperatura nie sprzyja składnikom mineralnym zawartym w sproszkowanej trawie.
Proszek z zielonego jęczmienia może też stanowić dodatek do różnych koktajli i świeżo wyciskanych soków owocowych.
Zielony jęczmień najlepiej spożywać dwa razy dziennie, bezpośrednio po przygotowaniu.