Jak się rozwija i czym się objawia autoimmunologiczna postać cukrzycy?

Cukrzyca typu 1. - przyczyny i objawy

Cukrzyca typu 1. to choroba autoimmunologiczna, w której niszczone są komórki trzustki (beta wysp Langerhansa) odpowiadające za produkcję insuliny. Zbyt niski poziom tego hormonu wpływa na podwyższenie poziomu cukru we krwi, mogącego skutkować rozwojem choroby.

Przyczyny cukrzycy typu 1.

Cukrzyca typu 1. wynika z autoagresji, jednak jej przyczyny nie zostały dokładnie zbadanie. Wśród czynników wywołujących ją wymienia się m.in.:

  • częste infekcje, powodowane np. wirusami świnki, różyczki lub cytomegalii;
  • czynniki genetyczne – cukrzyca to nie choroba genetyczna, dziedziczona jest jednak skłonność do zapadania na choroby wynikająca z autoagresji;
  • dietę zawierającą białko mleka krowiego – szczególnie dzieci, u których mleko matki dość szybko zastąpiono krowim mlekiem;
  • substancje chemiczne.

Autoimmunologiczna postać cukrzycy powstaje, kiedy zostanie zniszczone 90% komórek beta wysp Langerhansa. W procesie ich degeneracji biorą udział odpowiedź komórkowa i humoralna, składające się na odpowiedź immunologiczną organizmu. Obejmują one reakcję układu odpornościowego na zmiany zachodzące w ciele po wpływem antygenu (np. bakterii lub substancji chemicznej).

  • Odpowiedź komórkowa

Odpowiedź komórkowa jest oparta na procesie apoptozy, który odpowiada za usunięcie uszkodzonych bądź zużytych komórek organizmu. Biorą w nim udział limfocyty T cytotoksyczne (limfocyty Tc). Zdarza się, że limfocyty Tą niszczą komórki beta wysp trzustkowych. Wynika to z ich błędnego zaprogramowania. Naprawić oprogramowanie mogą limfocyty T regulatorowe. Nie występują one jednak u osób chorych na cukrzycę typu 1.

  • Odpowiedź humoralna

Odpowiedź humoralna obejmuje działanie autoprzeciwciał, które są obecne we krwi cukrzyków cierpiących na autoimmunologiczną postać cukrzycy. Przeciwciała niszczą antygeny wysp trzustkowych.

Objawy cukrzycy typu 1.

Cukrzyca typu 1. może nie dawać objawów nawet przez wiele lat. Kiedy już się pojawią, są to charakterystyczne dla wszystkich rodzajów cukrzycy: duże pragnienie i częste oddawanie moczu. Oprócz tego występują objawy pojawiające się w chorobach autoimunologicznych, czyli: nudności, chudnięcie, osłabienie, ból brzucha i zaburzenia ze strony układu neurologicznego