Czy pianka PUR jest ekologiczna?

Ocieplanie domów pianką PUR

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się wykorzystywaniem szybkich, efektywnych i przede wszystkim odpornych na działanie czasu metod ocieplania budynków. Jedną z nich jest popularna pianka poliuretanowa, które zazwyczaj składa się z dwóch substancji oraz żywicy. Metoda tego typu jest wykorzystywana m.in. do skutecznego ocieplania domów szkieletowych, które charakteryzują się długą żywotnością. Czy stosowanie pianki PUR jest ekologiczne? Jakie są jej właściwości? Co należy wiedzieć przed wyborem tego typu sposobu ocieplania?

Ocieplanie pianką – podstawowe informacje

Pianka poliuretanowa charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Jednak co to oznacza w praktyce? Stosując ocieplenie tego typu znacząco ograniczamy konieczność ogrzewania budynku. Tym sposobem zmniejszamy ilość emisji m.in. dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto, rachunki za ogrzewanie również maleją, nawet w przypadku bardzo mroźnej zimy. To podstawowe argumenty, powodujące iż ocieplanie pianką staje się coraz bardziej popularne. Wiele niezdecydowanych osób zastanawia się czy pianka PUR jest ekologiczna. Poniżej kilka informacji na ten temat.

  • Profesjonalne firmy, specjalizujące się w ocieplaniu pianką poliuretanową, stosują wyłącznie bezpieczne dla ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego produkty.
  • Podczas nakładania pianki, nie wydzielają się żadne niebezpieczne gazy, które niszczyłyby warstwę ozonową atmosfery.
  • Warto wiedzieć, że zawarty w piance PUR poliuretan jest całkowicie obojętny, a co za tym idzie bezpieczny, w przypadku ocieplania każdego budynku.
  • Pianka poliuretanowa charakteryzuje się bardzo długą żywotnością, jednocześnie nie tracąc swoich właściwości. W przypadku profesjonalnie wykonanego ocieplenia, właściciele budynku mogą cieszyć się przyjemnym ciepłem przez bardzo długi czas.
  • Kolejnym faktem potwierdzającym ekologiczność pianki poliuretanowej jest recykling. Pianka może być z powodzeniem wykorzystana kilkukrotnie, a co najważniejsze, w dalszym ciągu nie traci swoich właściwości izolacyjnych.

Ocieplanie pianką PUR

Warto wiedzieć, że pianka poliuretanowa gwarantuje skuteczne ocieplenie budynku tylko w przypadku, gdy zostanie ona odpowiednio użyta, dlatego najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, specjalizującej się w wykonywaniu ocieplenia budynków przy pomocy pianki PUR. Nie wszyscy wiedzą, że oprócz właściwości termoizolacyjnych, pianka również wygłusza budynek. Ma to szczególne znaczenie w przypadku domów, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie ruchliwej ulicy. Ocieplanie pianką w mieście Poznań jest bardzo popularne również ze względu na szczelność rozwiązania tego typu.

Prawidłowo użyta pianka gwarantuje podwyższoną ochronę przed wilgocią, dzięki czemu jeszcze lepiej zabezpiecza budynek. Co więcej, wykazuje właściwości paroprzepuszczalne, dzięki którym umożliwia swobodną wymianę powietrza i pozwala na tak zwane oddychanie ścianom. Ponadto, w przeciwieństwie do standardowych metod, ocieplanie pianką PUR jest bardzo szybkie. Za pomocą specjalnego sprzętu natryskowego, pianka jest dokładnie rozprowadzana po całej ocieplanej powierzchni dachu lub ścian i błyskawicznie zwiększa objętość. Następnie, staje się twarda i zaczyna spełniać swoją rolę. Stosuje się ją wewnątrz budynku, jednak ze względu na to, iż jest całkowicie niepylna, zapewnia wysoki komfort pracy. Ma to duże znaczenie podczas wykonywania ocieplenia, które jak wcześniej wspomniano, trwa bardzo krótko.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Deminiak Mateusz – Domy z drewna.