Zdrowie w garnku

rodzaje garnków

Wszyscy wiedzą, że zdrowa żywność w codziennym menu jest niezbędna. Aby organizm utrzymywał formę, potrzebuje nie tylko ruchu, ale także bogatej w witaminy i mikroelementy diety. Chcąc podarować sobie bezcenny prezent w postaci zdrowia, warto wiedzieć, że ważną częścią drogi wiodącej do sukcesu są odpowiednie naczynia, których nie brakuje na rynku. Jakich patelni oraz garnków najlepiej używać?

Naczynia z powłoką ceramiczną

Potrawy przygotowane w takich naczyniach są lekkostrawne i zdrowe. Nie wydzielają szkodliwych substancji w połączeniu z gotowaną żywnością, charakteryzują się dużą odpornością na zadrapania. Naczynia te są szczelnie zamykane, dzięki czemu zdrowe pierwiastki pozostają się w środku. Pokarm w garnkach z powłoką ceramiczną szybko się nagrzewa i długo utrzymuje ciepło.

Wybierając naczynia ceramiczne warto jednak zwrócić uwagę, aby były matowe – te błyszczące mogą mieć w swoim składzie niekorzystne dla zdrowia substancje, jak np. ołów i kadm.

Naczynia z powłoką emaliowaną

Naczynia emaliowane nie stanowią dobrego wyboru, jeśli chcemy mieć garnki na lata. Emalia nie jest produktem zbyt trwałym, często ulega zarysowaniu i uszkodzeniu, a co za tym idzie, do naszych potraw mogą dostać się niepożądane, toksyczne składniki. Potrawy są też słabo chronione przed przypalaniem.

Naczynia aluminiowe

Z tych naczyń również warto zrezygnować. Garnki aluminiowe o cienkich ściankach są nietrwałe, łatwo ulegają zniszczeniu, jedzenie często ulega przypaleniu. Do potraw mogą również przedostawać się niekorzystne dla organizmu związki aluminium. Niewskazane w ich przypadku są również kwaśne potrawy, gdyż w ich przypadku do jedzenia może przedostawać się glin. Jeśli już decydujemy się na garnki aluminiowe, wybierzmy te nowsze, które mają grubsze ścianki, pokryte dodatkowo teflonem lub powłoką ceramiczno – tytanową.

Naczynia szklane

Szkło ceramiczne jest odporne zarówno na dość wysoką temperaturę, jak i częstą jej zmianę. Nie wchodzi w reakcję z potrawami, równomiernie rozprowadza ciepło, jednak szybko je również traci. Zaleca się używanie drewnianych łyżek mieszając potrawy w naczyniach szklanych, dzięki czemu można uniknąć zadrapań. Należy pamiętać, iż szklanych garnków nie trzymamy jeden na drugim.

Naczynia ze stali

Najlepiej wybierać te ze stali nierdzewnej, są łatwe w użytkowaniu i utrzymaniu czystości oraz bezpieczne dla organizmu. Uważać powinny jedynie osoby uczulone na nikiel, gdyż każda stal zawiera jej niewielkie ilości.

Naczynia ze stali zwykłej to już gorszy pomysł. Taka stal zawiera często niepożądane dodatki, które mogą przedostać się do jedzenia. Jeśli decydujemy się na takie produkty, koniecznie sprawdźmy czy mają odpowiednie atesty.

Naczynia żeliwne

Żeliwne naczynia są trwałe, mogą służyć nawet przez pokolenia. W tych garnkach można bez obaw przyrządzać wszystkie potrawy i najlepiej wykorzystać do tego celu niskie i średnie moce grzewcze. Sprawdzą się na wszystkich kuchenkach. Oprócz tego, że mają szereg pozytywnych aspektów, dobrze jest też znać kilka ich wad przed zakupem. Nie należy zalewać żeliwnego garnka zimną wodą, ani wkładać mokrego naczynia do szafki. Garnki żeliwne są ciężkie i nagrzewają się łącznie z uchwytami, więc trzeba pamiętać o rękawicach kuchennych do ich przenoszenia. Należy również pamiętać o dokładnym myciu, wycieraniu i najlepiej przetarciu olejem roślinnym, gdyż pozostawione do wyschnięcia mogą szybko zardzewieć.

Naczynia z powłoką teflonową

Teflon to wytrzymały produkt, jednak należy przy nim używać drewnianych sztućców, aby nie zarysować powierzchni. Te naczynia są bezpieczne dla zdrowia człowieka, zmniejszają ryzyko przypalenia potrawy, można w nich smażyć potrawy bez tłuszczu.

Jeśli chcemy kupić nowe garnki, czeka nas trudne zadanie. Oferta tych podstawowych narzędzi kuchennych jest bardzo szeroka. Planując zakup zwróćmy szczególną uwagę na atesty, problemy zdrowotne domowników (np. alergie), a także na rodzaj kuchenki – w różnych sytuacjach zmieniać się będą także najlepsze dla nas naczynia kuchenne.

 

Agnieszka Miśkowiec