Korzyści wynikające z czytania są bezsporne. Czytanie rozwija wyobraźnię, umiejętności intelektualne, rozładowuje stresy i napięcia. Jak się okazuje, działa też świetnie na sferę relacji emocjonalnych w związku.
W wielu filmach, sztukach teatralnych nieprzypadkowo główni bohaterowie wspólnie oddają się magii lektury. Wspólne czytanie staje się impulsem do rozmowy i nawiązywania kontaktu. Daje też radość z przebywania w swoim towarzystwie.
Według amerykańskich psychoterapeutów, takich jak Ken Page, zbliżenie dwojga osób następuje praktycznie przez cały czas utrzymywania relacji, na drodze wspólnych przemyśleń. Do jej pogłębienia istotne jest dostarczanie bodźców. Refleksja nad tym, co się przeczytało, zwłaszcza w młodszych stażem związkach lub parach wieloletnich, może być świetną formą dążenia do bliskości. Treść książki jest bowiem bardziej stymulująca dla psychiki niż gotowy obraz, na przykład filmowy.
Wiedza na temat preferencji czytelniczych drugiej osoby może przynieść ogromne korzyści – powstaje unikalna szansa głębszego wniknięcia w psychikę partnera, poznania jego obaw, wzruszeń oraz potrzeb. Dzięki temu będzie on wiedział, że nam na nim zależy, będzie czuł się potrzebny – najbliższa mu osoba interesuje się tym, co czuje. Podczas “zwykłego” życia i codziennych obowiązków łatwo utracić ten element związku. Może się także okazać, że odkryjemy w drugiej osobie pokłady wiedzy czy wrażliwości, których istnienia nigdy byśmy nie podejrzewali. Być może uda nam się zdiagnozować i rozwiązać na pozór małe zdarzenia i konflikty, które łatwo przerodzić się mogą w stan poważnego kryzysu.
Wiadomo, że wszelkie urządzenia elektroniczne powodują specyficzny rodzaj stresu i napięcia. Obcowanie z książką w tradycyjnej drukowanej postaci, także poprzez głośne czytanie, przyczyni się z pewnością do poprawy naszego samopoczucia i pewnego wyciszenia w bieganinie dnia codziennego. Już w odległej starożytności zdawano sobie sprawę z relaksacyjnego i odprężającego działania lektury. Okazuje się, że doceniana i bardzo dynamicznie rozwijana przez psychologów i lekarzy biblioterapia doskonale służyć może w zakresie budowania trwałego i odpornego na przeciwności losu związku międzyludzkiego. Wiele par przeżywających chwilowe lub przewlekłe problemy korzysta z tej formy pomocy. Tym bardziej, że jest ona stosunkowo łatwa do realizacji i bardzo skuteczna.
Autor: Piotr Pokój