Świetlik lekarski | Euphrasia officinalis

świetlik właściwości

Roślina znana także pod nazwami: świetlik łąkowy, świeczek, złodziej mleczny czy ptasie oczka, już w średniowieczu była popularna jako skuteczny środek do leczenia stanów zapalnych oczu, określana jako lekarstwo na „całe złe oko”.

Spotkać ją możemy w Europie i Ameryce, głównie na łąkach i w górskich lasach oraz na terenach wilgotnych.

Jak wygląda świetlik lekarski

Świetlik jest drobną rośliną roczną o wysokości od 10 do 30 cm. Ma rozgałęzioną łodygę, owalne, włoskowate liście i biało-fioletowe kwiaty zebrane w grona, które z daleka przypominają świeczki. Kwitnie od lipca do września.

Co w nim znajdziemy

W składzie świetlika znaleźć można garbniki, flawonoidy, taniny, irydoidy, lignany, olejek eteryczny, glikozydy (aukubina), substancje żywicowe oraz sole mineralne (przede wszystkim związki miedzi i manganu).

Świetlik jako surowiec zielarski

W celach leczniczych stosować można całą roślinę. Ziele świetlika zbiera się latem – w czerwcu lub lipcu, i szybko suszy rozłożone cienką warstwą w cienistym miejscu, aby zachować właściwości występujących w nim olejków eterycznych. Przechowuje się w szklanych, dokładnie zamykanych pojemnikach chroniących przed światłem i wilgocią.

Świetlik lekarski – właściwości zdrowotne

Ma korzystne działanie na śluzówkę oczu, działając antyseptycznie, ściągająco, przeciwzapalnie i wzmacniająco. Jest polecany przy zapaleniu spojówek, zapaleniu powiek, światłowstręcie, nadmiernym łzawieniu oczu czy zespole suchego oka.

Związki w nim zawarte uszczelniają naczynia krwionośne oczu, mogą także przeciwdziałać krwawieniu z naczyń siatkówki.

Skuteczny jest również w przypadku pojawienia się jęczmienia oraz w stanach uczuleniowych, działając łagodząco i przeciwobrzękowo.

Przemywanie naparem ze świetlika jest też polecane dla osób, które mają przemęczony wzrok i zaburzenia widzenia wynikające z problemów mięśniowych lub nerwowych.

Jego działanie łagodzące i przeciwzapalne jest pomocne przy leczeniu kaszlu i chrypki, w tym przypadku jako preparat do płukania gardła.

Odwar ze świetlika stosuje się czasem doustnie przy problemach z ciśnieniem, schorzeniach żołądka i wątroby oraz kłopotach z trawieniem.

Jak stosować świetlik lekarski?

Ziele świetlika stosowane jest zewnętrznie, w formie okładów, kompresów lub przemywań, często w połączeniu z innymi ziołami, np. rumiankiem, bratkiem lub koprem włoskim.

Aby przygotować prosty wywar ze świetlika należy zalać półtorej łyżeczki ziela filiżanką wody i gotować przez kilka minut. Po tym czasie odstawić na 10 minut i przecedzić. Stosować do przemywania oczu lub płukania gardła 3-4 razy dziennie.

Świetlik lekarski – na co uważać?

Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do stosowania zewnętrznie świetlika. Nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych, jednak jak przy każdym stosowanym preparacie warto zwrócić uwagę, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.

Kilka inspiracji – świetlik w okładach i mieszankach

Płyn do przemywania oczu ze świetlika i bławatka przy zapaleniu spojówek

Zmieszać po pół łyżki suszonego ziela świetlika i suszonych kwiatów bławatka, a następnie zalać szklanką wrzątku. Odstawić do zaparzenia na 15 minut, przecedzić i po przestudzeniu stosować do przemywania oczu.

Okłady z pięciu ziół na powstający jęczmień

Zmieszać trzy części ziela świetlika i po jednej części bławatka, rumianku, szałwii i siemienia lnianego. Mieszankę zemleć albo rozetrzeć w moździerzu, zalać letnią wodą i zagotować. Ciepłe zioła zawinąć w gazę i przykładać na powieki na 15-25 minut.

Przepisy pochodzą z książki „Apteczka domowa”

Kuracja ze świetlika i aloesu na zmęczone oczy

Duży liść aloesu pokroić i gotować 2-3 minuty w 1/3 szklanki wody. Do ciepłego naparu dodać odrobinę miodu i przemywać oczy. Na noc dodatkowo warto zastosować okłady z naparu świetlika, które można pozostawić na oczach na całą noc.

Przepis pochodzi z książki „Ziołowe ABC. Receptury natury” dr Jadwigi Górnickiej


Ewa Zawidzka