Siemię lniane – złote superfoods

siemie lniane

Len jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Jego kwiaty mają charakterystyczną błękitną barwę, a owoc stanowi torebka wypełniona nasionami – siemię lniane.

Nasiona lnu zawierają kwas linolenowy i linolowy, witaminę E, wit. B1, wit. B6, kwas foliowy, śluz, fitosterole, proteiny oraz szereg mikro- i makroelementów. Sprawia to, że siemię lniane od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością.

Siemię lnianie – właściwości zdrowotne

Nasiona stosowane są przede wszystkim jako środek, który osłania błonę śluzową przełyku i żołądka, co przyczynia się do ochrony przed szkodliwymi substancjami, które mogłyby potencjalnie podrażniać i powodować nieprzyjemne dolegliwości.

Siemię lniane wspomaga również trawienie poprzez poprawę ruchów perystaltycznych jelit, a więc polecane jest osobom, które borykają się z zaparciami.

Jest bardzo pomocne w przypadku występowania choroby wrzodowej, pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu i lipidów, a także wspomaga odchudzanie.

Wpływa korzystnie na układ krążenia, przeciwdziała nadciśnieniu, miażdżycy i chorobom serca.

Zalecane jest także osobom, które borykają się z uciążliwym kaszlem oraz przy zapaleniu oskrzeli.

Wzmacnia system odpornościowy, działa przeciwzapalnie, wpływa pozytywnie na równowagę hormonalną, przeciwdziała także rozwojowi raka prostaty.

Poprawia stan naszych włosów, skóry i paznokci.

Stosowany zewnętrznie, jest pomocny przy problemach skórnych, łuszczycy, oparzeniach czy odmrożeniach skóry.

Jak stosować siemię lniane?

Siemię lniane powinniśmy spożywać po zmieleniu. Nasiona warto mielić bezpośrednio przed spożyciem, gdyż te już zmielone szybko jełczeją i tracą większosć swoich cennych właściwości.

Ze względu na dużą zawartość błonnika sięmię powinno się wprowadzać do diety stopniowo, zaczynając od 1 łyżeczki, a nie przekraczając trzech. Trzeba też pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody.

Siemię lniane w kosmetyce

Nasiona lnu mają również kosmetyczne zastosowanie. Ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, stosowanie siemienia lnianego np. w formie maseczek na skórę, poprawia jej elastyczność i nawilżenie. Maseczki z lnu mogą być również stosowane z powodzeniem u posiadaczek skóry tłustej, ponieważ działają oczyszczająco i regulują wydzielanie sebum.

Nasze babcie stosowały również len na włosy. Witaminy i minerały zawarte w nasionach odżywiają i wzmacniają skórę głowy, a kwasy tłuszczowe zapewniają jej nawilżenie.

Przygotowanie maseczki z siemienia lnianego jest bardzo proste. Wystarczy zalać gorącą wodą 3 łyżki siemienia, postawić na małym ogniu, mieszając co jakiś czas, aż do uzyskania konsystencji, która będzie przypominać kisiel. Maskę odstawiamy w celu wystudzenia, a następnie nakładamy na twarz lub włosy. Po ok. pół godziny, zmywamy wodą.