Ojciec prać? Prać… w orzechach!

Orzechy do prania

Wiele znanych marek proszków do prania wyprodukowanych chemicznie w małych i dużych opakowaniach, często w zawrotnych cenach wdzięcznie eksponuje się na sklepowych półkach. A przecież można zdrowo i ekologicznie prać w… orzechach! Oczywiście nie chodzi tutaj o zwykłe orzechy, lecz o tzw. orzechy piorące.

Drzewa sapindus mukorossi występujące w Indiach i Nepalu rodzą orzechy, które po zebraniu rozłupuje się i usuwa środek. Po wysuszeniu nabierają ciemno-brązowego koloru. Ich tajemnicę stanowi substancja, zawarta w łupinach zwana saponiną, która w zetknięciu z wodą zmienia konsystencję i staje się prawdziwą, myjącą pianą.

Naturalny proszek do prania

Orzechy te posiadają wiele różnych zastosowań z czego najbardziej rozpowszechnione jest stosowanie ich zamiast proszku do prania. Pięć, siedem orzechów zawiązanych w lnianym woreczku i wrzuconym do pralki skutecznie wypierze zabrudzone ubrania w każdej temperaturze – od 30-tu do 90-ciu stopni. Jedna paczuszka może posłużyć nawet do czterokrotnego prania w średniej temperaturze 60 stopni (jeśli potarta, mokra łupinka dalej wytwarza w palcach pianę jest zdatna do kolejnego użycia). Łatwo więc obliczyć, iż włączając codziennie pralkę kilogram orzechów wystarcza na cztery miesiące prania, co jest bardziej ekonomiczne niż niejeden proszek zakupiony w sklepie.

Ponadto orzechy stanowią środek w stu procentach ekologiczny i naturalny, pozbawiony wszelkich chemicznych substancji. Ma to duże znaczenia dla mam piorących ubrania swoich pociech, narażonych na wszelkie alergie i uczulenia. Pranie w orzechach nie wymaga dodawania płynu zmiękczającego jak przy normalnym proszku, ponieważ ubrania prane w saponinie nabierają wyjątkowej miękkości i delikatności. Orzechy są jednak bezzapachowe stąd zwolennicy „wiosennych zapachów” czy „naturalnej bryzy” powinni dodać do prania kilka kropli olejku eterycznego dla uzyskania ulubionego zapachu. Dla fanatyków arktycznej bieli wskazana jest łyżeczka sody oczyszczonej – dla większego efektu wybielania.

Do mycia naczyń

Oprócz prania, orzechy można wykorzystać również do wszelkich prac gospodarczych w domu. Wrzucone do pojemnika na sztućce w zmywarce wymyją naczynia. Doskonale się sprawdzają również jako środek sprzątający. Wywar z 10 łupinek wygotowanych około 10 minut w ¾ litra wody działa identycznie jak zwykły płyn do naczyń tylko pozbawiony jest wszelkich odczynników chemicznych. Dla uzyskania ładnego zapachu można dodać kilka kropli olejku lawendowego. Dodatkowo ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, więc z powodzeniem może być stosowany przy sprzątaniu łazienek i toalet.

Mydło i balsam do ciała

Orzechy można stosować także do mycia ciała i włosów. Skoncentrowany wywar działa jak mydło w płynie, a antystresowe właściwości saponiny ukoją skołatane nerwy oraz pozytywnie wpłyną na wszelkie bóle kostno-stawowe, dając przyjemne uczucie ulgi i relaksu.

Wywar zagęszczony żelatyną ekologiczną można stosować również bezpośrednio na opuchnięte stawy w postaci okładów. Orzechy są doskonałe dla delikatnej skóry dziecka nie powodując żadnych podrażnień. Przeciwłupieżowe właściwości sprawiają, że orzechy pozytywnie wpływają na stan włosów, pozostawiając je na dłużej czyste i lśniące.

Inne zastosowania

Orzechy często wykorzystuję się również jako szampon do pielęgnacji zwierząt. Przez swoje właściwości insektobójcze pozostawia skórę zwierzęcia czystą, nie powodując kłopotów skórnych, a włos łatwiej się rozczesuje. Wywar nadaje się także jako środek bakteriobójczy do spryskiwania roślin.W połączeniu z sokiem z cytryny doskonale czyści srebro i złoto.Z własnej ciekawości warto zajrzeć do sklepu ekologicznego i przy następnych zakupach wyposażyć się w orzechy piorące. A nuż naturalny detergent zerwany z drzewa zadowoli nas bardziej niż drogi proszek wytworzony w zakładach chemicznych…

Autor: Sabina Słowińska

Tego typu orzechy można kupić na przykład tutaj:
http://greenstory.pl/zdrowe-mieszkanie/srodki-czystosci-eko/pranie/orzechy-piorace-1kg-391.html

Zdjęcie w artykule pochodzi z Flickr, autor: Ari Moore.