Witamina D to związek wytwarzany w organizmie w odpowiedzi na eskpozycję naszego ciała na światło słoneczne. Zawiera ją również wiele produktów spożywczych – witamina D obecna jest bowiem w rybach, wątróbce, żółtkach jaj oraz mleku. Na jej niedobór narażony jest obecnie każdy.
Osoby stosujące dietę wegańską – pozbawioną produktów pochodzenia zwierzęcego znajdują się w grupie szczególnego ryzyka. Ci z nas, którzy spędzają wiele czasu w ciągu dnia w zamkniętych pomieszczeniach również cierpią często na niedobór witaminy D. Długie godziny spędzane w szkole i pracy, a później przed ekranem komputera lub telewizora pozbawiają nasz organizm możliwości na utrzymanie właściwego poziomu tej witaminy we krwi. Poniżej przedstawiamy funkcje witaminy D w organizmie, objawy jej niedoboru oraz sposoby na to, jak mu zaradzić.
Witamina D – funkcje w organizmie:
- odpowiednia gospodarka wapniowo-fosforanowa, odpowiadająca za zdrowie kości
- sprawne funkcjonowanie układu odpornościowego
- ochrona organizmu przed chorobami nowotworowymi.
Ponieważ witamina D jest szczególnie ważna dla właściwego rozwoju kości, jest ona suplementem podawanym dzieciom w celu zapobiegania u nich rozwojowi krzywicy. U osób starszych pomaga zaś ona zapobiegać rozwojowi osteoporozy.
Niedobór witaminy D w organizmie – objawy:
- bóle mięśni i kości
- bóle głowy
- ogólne zmęczenie
- problemy z zasypianiem
- problemy z koncentracją
- problemy trawienne – zaparcia lub biegunki.
We współczesnym świecie silne zmęczenie jest uczuciem znanym każdemu z nas. Dzieci obciążone są często nadmiernie programem szkolnym oraz zajęciami pozalekcyjnymi, a rodzice łączeniem obowiązków zawodowych i rodzinnych. Przeładowanie obowiązkami jest więc najczęściej sposobem w jaki tłumaczymy sobie wszechogarniające zmęczenie, które pojawia się już po wstaniu rano z łóżka a w nocy sprawia, że zmagamy się z bezsennością. Znacznie częściej przyczyną tych problemów nie jest nadmiar obowiązków lecz niedobór witaminy D. Poddanie się prostemu badaniu krwi pozwoli nam określić z całkowitą pewnością co jest przyczyną naszego złego samopoczucia lub apatii u dzieci.
Jak utrzymać prawidłowy poziom witaminy D w organizmie?
Łatwiej będzie nam utrzymać właściwy poziom witaminy D w organizmie jeśli często przebywać będziemy na dworze w trakcie godzin słonecznych oraz zadbamy o odpowiednią dietę bogatą w ten związek. Osoby stosujące dietę wegańską oraz ci z nas, którzy w trakcie zimowych miesięcy o krótkich dniach nie mogą spędzać wystarczająco długiego czasu na zewnątrz dobrym rozwiązaniem będą suplementy diety – witamina D dla dorosłych oraz witamina D dla dzieci. Suplementy te zawierające odpowiednio – 25 mikrogramów i 12,5 mikrogramów w jednej tabletce dostępne są w aptekach bez recepty.
Witamina D – ważna w każdym wieku
Witamina D jest więc niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu w każdym wieku. Powinniśmy dbać o jej właściwy poziom, aby zapewnić sobie zdrowe i mocne kości i zęby, sprawne mięśnie, dobrą zdolność koncentracji i energię do działania – niezależnie od wyzwań, jakie przed nami stają. Utrzymujmy więc jej odpowiedni poziom naturalnymi sposobami – wychodząc na częste spacery w ciągu dnia i stosując dietę bogatą w ryby i produkty pochodzenia zwierzęcego. Wspierajmy go również odpowiednimi suplementami diety, które wspomogą nasze zdrowie w okresach, kiedy utrzymanie właściwego poziomu witaminy D może być trudne.