O cudownych właściwościach domowych metod na zwalczanie chorób wie chyba każdy z nas. Magiczne receptury doskonale znane naszym mamom i babciom, okazują się nierzadko najlepszą bronią w walce z poważnymi dolegliwościami. Okazuje się, że tradycyjne okłady i rosnące w ogródku zioła są również znakomitym sposobem na uporanie się z uciążliwą chorobą hemoroidalną.
A jest to choroba tyleż nieprzyjemna, co powszechna. Badania wskazują, że na świecie choruje ponad połowa ludzi po 50 roku życia, w Polsce co drugi dorosły skarży się na dolegliwości związane z żylakami odbytu. Skala zachorowań jest więc olbrzymia. Czym jest owe wstydliwe dla większości pacjentów schorzenie, o którym najchętniej nie wspominaliby nikomu? Hemoroidy, nazywane też guzkami krwawniczymi ma każdy z nas – to one wieńczą dolny odcinek przewodu pokarmowego, umożliwiając nam oddawanie stolca. W momencie gdy – na skutek wielu czynników, takich jak choćby siedzący tryb życia – staną się one zbyt rozciągnięte, powstaje stan zapalny, który często przenosi się na pobliskie tkanki odbytu. Mówi się wówczas o chorobie hemoroidalnej, czyli potocznie – żylakach odbytu. Istnieją na szczęście skuteczne sposoby na zniwelowanie nieprzyjemnych objawów, które zamiast w gabinecie lekarskim możemy wypróbować w domowym zaciszu.
Ziołowe kąpiele
Długa kąpiel z dodatkiem leczniczych ziół potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Wystarczy nalać do wanny ciepłą (ale nie gorącą!) wodę wraz z kilkoma kroplami olejku o właściwościach przeciwzapalnych, np. lawendowego, rozmarynowego czy z jagód jałowca. Złagodzi on ból i pieczenie, zmniejszy obrzęk oraz poprawi przepływ krwi. Jeszcze skuteczniejsza może okazać się tzw. nasiadówka. Aby ją przygotować, do wanny należy nalać letniej wody na ok. 10 cm., a następnie dodać nieco ziół, po czym usiąść z podkurczonymi nogami. Idealnie sprawdzi się wywar z kory dębu, rumianku lub szałwii, których stosowanie przynosi natychmiastową ulgę.
Okłady
Najprostszym sposobem na zredukowanie przykrych dolegliwości związanych z chorobą guzków krwawniczych są okłady z lodu, które już po chwili przynoszą ukojenie. Zimno powoduje bowiem obkurczenie naczyń żylnych, a co za tym idzie zmniejszenie obrzęku. Warto wypróbować też okłady z dodatkiem leczniczych roślin, np. aloesu czy drzewka herbacianego, a także produktów spożywczych, takich jak ocet jabłkowy lub herbata. Większość preparatów powinna być aplikowana za pomocą nasączonego wacika kosmetycznego. Aloes czy ostudzone torebki z herbatą można stosować bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca, przykładając je nawet kilka razy dziennie.
Olejki
Najbardziej skuteczne w leczeniu hemoroidów są wspomniane olejki z jagód jałowca oraz drzewa herbacianego, ale nie tylko. Równie kojące działanie ma olejek cyprysowy, a także kokosowy. Olejki można stosować nie tylko jako dodatek do kąpieli – będą one miały mocniejsze działanie, gdy zaaplikujemy je bezpośrednio na zmiany chorobowe. Aby nie wywołać podrażnienia miejsc intymnych, olejki należy najpierw nieco rozcieńczyć, np. olejem rycynowym, a następnie nanieść na wacik i delikatnie smarować okolice występowania stanu zapalnego.
Zanim udamy się do lekarza w celu podjęcia leczenia choroby hemoroidalnej, warto wypróbować domowe sposoby, które mogą okazać się równie efektywne, co terapia farmakologiczna. Musimy jednak pamiętać o jednym – skuteczność naturalnych preparatów uzależniona jest w znacznej mierze od tego, jak szybko zauważymy pierwsze symptomy i rozpoczniemy kurację. W zaawansowanym stadium choroby zioła i okłady niestety nie pomogą. Konieczne będzie wówczas pomoc specjalisty proktologa.
Opracowano na podstawie:
- http://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/hemorrhoids_and_what_to_do_about_them
- https://www.121doc.com/pl/hemoroidy/domowe-sposoby
- http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/domowe-metody-na-hemoroidy-6-skutecznych-sposobow_38903.html