Jak przygotować ogród na jesień? Podstawowe wskazówki

Jak wygląda ogórd jesienią?

Jesień to czas na porządkowanie ogrodu, zarządzanie glebami, przygotowanie darni i zminimalizowanie problemów w nowym okresie wegetacji. To także pora na to, aby sadzić kwitnące sadzonki wiosną i pozbyć się tych, którym nie udało się dostatecznie rozwinąć przez lato.

Sprzątanie ogrodu przed jesienią nie wymaga od nas arsenału narzędzi, a może zagwarantować piękne plony w następnym sezonie. Warto więc wziąć się do pracy już teraz, kiedy jeszcze sprzyja nam pogoda.

Dlaczego warto zadbać o ogród jesienią?

Okres przedjesienny ma niektóre cechy, które czynią go bardzo korzystnym dla upraw, które preferują chłodniejsze temperatury lub warunki wilgotności – podkreślają eksperci z rolmarket.pl. Wymieniają jeszcze następujące plusy:

  • Pogoda jest łagodniejsza.
  • Wiele szkodników opuściło ogród przygotowują się do przezimowania.
  • Chłodne powietrze przepędziło latające owady
  • Gleba staje się bardziej przyjazna dla upraw

Pomimo tego, że wiele warzyw i owoców rozwija się i dojrzewa do jesieni, większość z nich potrzebuje nadal naszej pomocy, by wydać dobre plony. Choć temperatury w ciągu dnia utrzymują się na wysokim poziomie, w nocy mogą sięgać zera, a dodatkowo ilość światła dziennego maleje.

Oczyszczanie ogrodu jesienią

Co zrobić by przygotować ogród na jesień?

1. Oczyszczanie

  • Chwasty – jeśli ukrywają się pod roślinami, pozbądźmy się ich teraz i zróbmy to, zanim dojdą do nasion.
  • Usuwanie rośliny – pozbądźmy się wszystkiego. Możemy zostawić pomidory i paprykę, ale wiele innych roślin, takich jak fasola, ogórki i sałata, staje się pożywkami dla chorób i pasożytów. Martwe rośliny usuwajmy przy pomocy niewielkiej motyki.
  • Spadające owoce – jeśli nie udało nam się zebrać wszystkiego, to upewnijmy się, że na glebie nie pozostały żadne małe owoce. Przyciągają one owady, które mogą zaszkodzić całemu ogrodowi.

2. Przenoszenie ściółki

Należy odświeżyć glebę w ogrodzie i najprostszym na to sposobem jest usunięcie wierzchniej ściółki. Jeśli nadal jest w dobrym stanie, możemy ponownie użyć ją na jesień. Jednak najprawdopodobniej wiele części uległo rozkładowi i trzeba będzie dodać trochę więcej warstw. Świetnie sprawdzi się tutaj torf lub zrębki drewniane, które ochronią rośliny przed zbliżającymi się przymrozkami. Suche podłoża, takie jak np. kora sosnowa, stanowią wspaniały dom dla pająków, które pomogą w kontroli populacji szkodników.

Zmiana gleby w ogrodzie na jesień

3. Poluzowanie i zmiana gleby

Jeśli w ciągu lata mieliśmy do czynienia z wielkimi upałami, to trzeba przywrócić właściwą gospodarkę w glebie. Wystarczy do tego celu użyć grabi z szeroko rozstawionymi zębami, by woda była w stanie przebić się do korzeni. W niektórych ekstremalnych przypadkach konieczna będzie wymiana gleby, a wtedy należy posłużyć się nową ziemią ogrodniczą.