Czy można przeprogramować własne DNA?

Kod genetyczny DNA

Za jeden z cudów natury uznaje się ludzki mózg, który do tej pory nie ma sobie równych w dziedzinie organicznych komputerów. O ile jest to narząd sporej wielkości, o ogromnym potencjale, w ciele znajdują się drobinki odpowiedzialne za cały obraz postaci człowieka. DNA z biologicznego punktu widzenia jest związkiem chemicznym, których występuje mnóstwo w przyrodzie. Pojedynczy gen instruuje, w jaki sposób ma powstać dane białko. Tak oto cały zespół zasad azotowych “decyduje”, co ma być człowiekiem, a co rośliną.

Epigenom modyfikuje DNA

Poznanie mechanizmu działania kodu genetycznego pomogło nam zrozumieć, że środowisko kieruje się własnymi prawami, a to, jacy jesteśmy, zależy od cech odziedziczonych po przodkach i zwykłej loterii mieszania genów. Części chorób również nie można uniknąć, ponieważ wpisane są one w scenariusz życia organizmu. Z jednej strony wydaje się, że siła DNA ma ostateczny głos wobec biosfery, ale niedawno odkryto epigenom, który modyfikuje DNA, czyli ma wpływ na powstawanie informacji w ciele.

To jak żyjemy wpływa na geny

W 1967 roku dr Lipton przeprowadził doświadczenie, w wyniku którego otrzymał zaskakujący wynik – to, co ma powstać z komórek, nie zależy od DNA, a od informacji ze środowiska. Również eksperymenty z usuwaniem genomów myszom nie powodowały zmian w ich organizmach, jakby dane o nich znajdowały się w dodatkowym miejscu. Dzisiaj konkluzja jest taka – to, jak ludzie żyją, w jakich warunkach funkcjonują wpływa na działalność genów. Zewnętrzne bodźce, jakich doświadczamy, mogą zmienić biochemię naszych komórek.

Jak poprawić funkcjonowanie komórek?

Ponieważ nie dysponujemy jeszcze narzędziami pozwalającymi na ściśle genetyczną ingerencję w organizm poprzez udoskonalanie genów, możemy prostymi metodami dokonać poprawy funkcjonalności komórek. Są to:

1. Dieta

Spożywany pokarm po przetrawieniu staje się nami samymi, więc im więcej sztucznych składników trafia do ciała, tym bardziej zniekształca się informacja docierająca do DNA, a wytwarzane komórki coraz bardziej się deformują, prowadząc w konsekwencji do chorób i nowotworów.

2. Medytacja

Wpływ własnego umysłu również nie jest obojętny na środowisko wewnętrzne człowieka. Jeżeli nauczymy się kontrolować emocje, niwelować stres bądź odpoczywać od rzeczywistości, informacje w organizmie będą przepływać w harmonijny sposób. Medytacja w połączeniu z właściwym oddychaniem naprawia usterki w organizmie wywołane cywilizacyjnym trybem życia.

3. Sport

Ruch fizyczny przyspiesza metabolizm, czyli przepływ materii w ciele, pozwalając na szybsze pozbycie się toksyn. Pobudza do wydajnej pracy cały fizyczny układ. Zdrowsze tkanki posiadają niezakłócony system przekazu informacji do genów.

4. Ograniczenie zanieczyszczeń elektromagnetycznych

Ten niewidzialny przeciwnik stał się tak powszechny, że nie jesteśmy w stanie od niego uciec w obecnych warunkach życia. Wspomniany rodzaj promieniowania szybko i bez problemów przenika do komórek ciała i narusza ich strukturę.

5. Kontakt ze światłem słonecznym

Światło jest najlepszym nośnikiem informacji, także dla człowieka. Pomijając jego pozytywny wpływ na organizm, jest składnikiem biopola wytwarzanego przez komórki. Jeżeli pozwalamy mu docierać do naszego ciała, korzysta na tym również DNA. Chociaż aspekt światła kojarzy się nieco z ezoteryką, to dostępne są metody leczenia zwane luminoterapią, które wykorzystują światło do leczenia wielu schorzeń.

Współcześnie obserwujemy, jak kolejne pokolenia stają się coraz bardziej podatne na choroby, huśtawki emocjonalne czy problemy społeczne. Dziedziczenie uszkodzonych fragmentów kodu genetycznego rodziców powoduje, że dzieci rozpoczynają życie już na etapie pewnych uszkodzeń DNA, a z wiekiem przybywa „patologicznych” komórek. Wszystko, czego doświadczamy, zapisuje się nie tylko w mózgu pod postacią wspomnień, ale również w DNA. Można powiedzieć, że geny są przejrzystym obrazem naszego życia, gdyż przechowują w sobie informacje na przestrzeni wielu tysięcy lat ludzkiego rozwoju. Powinniśmy zabiegać o to, aby przekazywane przez nas informacje następnym potomkom nie przyczyniały się w przyszłości do kolejnych zdrowotnych dysfunkcji.

Autor: Morgo Scition

Zdjęcie wykorzystane w artykule przedstawia sekwencję DNA w Muzem Nauki w Londynie. Zdjęcia pochodzi z serwisu Flickre.com na licencji Creative Commons 2.0 od John Goode.