Co to jest botoks?

Botoks - czym jest?

Nieuniknionym efektem starzenia się skóry są zmarszczki, które początkowo są dosyć niewielkie, jednak z czasem zaczynają się powiększać, wpływając tym samym negatywnie nie tylko na wygląd twarzy, ale również na samopoczucie.

Pod wpływem marszczenia się skóry na skutek silnych emocji z czasem na twarzy zaczynają pojawiać się zmarszczki mimiczne, z którymi można walczyć przy pomocy kremów, jednak nie są one niestety zbyt skuteczne. Czy można zatem w jakiś sposób pozbyć się zmarszczek? Obecnie jedną z najlepszych metod walki ze zmarszczkami mimicznymi są zastrzyki z botoksu, które dają natychmiastowy efekt utrzymujący się na twarzy nawet przez kilka miesięcy. Czym jednak jest botoks i co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Czym jest botoks?

Botoks, czyli tak naprawdę toksyna botulinowa typu A to substancja, która wytwarzana jest przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego, która dostarczona do organizmu wraz z pożywieniem jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, jednak wstrzyknięcie niewielkiej jej ilości w skórę jest całkowicie bezpieczne i przynosi bardzo zadowalające efekty.

Jak działa botoks?

Botoks, który zostaje wstrzyknięty przez lekarza w okolice zmarszczki, powoduje zablokowanie przewodzenia impulsów nerwowych, które wywołując skurcze mięśni twarzy, doprowadzają do pojawienia się na niej zmarszczek. W trakcie aplikacji botoksu mięśnie zostają sparaliżowane, przez co tracą możliwość kurczenia się, w efekcie czego skóra rozluźnia się, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Podczas zabiegu unieruchomiony zostaje tylko niewielki fragment skóry, dzięki czemu skóra nie wygląda nienaturalnie, ponieważ pozostałe mięśnie funkcjonują w normalny sposób. Tuż po zabiegu na skórze mogą pojawić się siniaki, które jednak w ciągu kilku godzin powinny zaniknąć. Jeśli chodzi o efekty wstrzyknięcia toksyny botulinowej to są one widoczne po około 2-3 dniach i utrzymują się przez około 3-4 miesiące. Aby dowiedzieć się nieco więcej o samym zabiegu, warto przeczytać informacje znajdujące się na tej stronie.

Czy stosowanie botoksu jest bezpieczne?

Wstrzyknięcie w skórę toksyny botulinowej jest bezpieczne, ale tylko pod warunkiem, iż zabieg przeprowadzany jest przed wykwalifikowanego lekarza. Dawka preparatu musi być bardzo precyzyjnie dobrana, aby przypadkiem nie doprowadzić do powikłań. Jeśli chodzi natomiast o najlepszy wiek do przeprowadzenia zabiegu to najlepiej zdecydować się na jego wykonanie u młodych osób ponieważ jest to profilaktyka powstawania zmarszczek. W przypadku zaistniałych już zmarszczek, botoks będzie leczeniem.

Skutki uboczne zabiegu

Po zabiegu mogą pojawić się chwilowe zaczerwienienia, rzadko siniaczki. Powikłania w 99% spowodowane są technicznie złym podaniem lub źle dobraną dawką, dlatego zabiegi powinno wykonywać się doświadczonych lekarzy. Wszystkie efekty uboczne są odwracalne.